Skok na navigaci

reklama

Těžkej Pokondr na Frekvenci 1: záznamy pořadů

Kanyza u Pokondrů o Zemanovi: Slon v porcelánu je proti němu křehoučká baletka!

25. listopad 2014 · Těžkej Pokondr na Frekvenci 1

Úterním hostem u Pokondrů byl herec Jan Kanyza. Promluvil např. o tom, za jaké filmy, ve kterých hrál, se dodnes stydí. A také si neodpustil komentář na adresu prezidenta Miloše Zemana.

Kdy jste poprvé slyšel o Movemberu?

Jan Kanyza: Tak to vám neřeknu přesně, ale nějaký rok už to je. Ale zase jsem se do toho nějakým angažovaným způsobem necpal, protože já ty vousy a knír nosím taková léta, že jsem vlastně předběhl dobu.

Vzpomenete si, kdy jste si kníra nechal poprvé narůst?

Jan Kanyza: To bylo na škole, na AMU. Tam jsem jednu dobu chodil vousatý, protože mi to přišlo nesmírně umělecké. Jako nedbalá elegance, zarostlý, pak jsem si ho holil jako do "biebera", pak jenom knír a pak zase vousy. Pak kvůli rolím to šlo všechno pryč, to jsem si připadal jako nahý, ale zase to bylo radostné, že člověk jakoby omládl.

3 nepříjemné otázky

V jednom článku jste údajně řekl, že vaše filmy už se naštěstí nevysílají. Myslel jste to vážně?

Jan Kanyza: Uvědomte si, že moje filmografie začala už v roce 1966, ale ta profesionální filmografie začala od roku 1970. Tak si představte, co to asi bylo za filmy. Já jsem hrát chtěl, naivní jsem byl, takže na některé jsem přistoupil. Některé jsem odmítnul, což nebylo zrovna košer, protože režiséři tehdy byli hodně ješitní, a u některých titulů to nemělo zrovna pozitivně kádrový dopad. A když do toho přišly i nějaké dištance - za film Sokolovo tři roky a za film Trasa, za který se hambím dodnes, který se dokonce vysílal jen týden, tak byl blbý, tak tam to byl rok a půl, že jsem nemohl hrát. Ale to si nestěžuju, to jsou jen fakta.

Co vaše dilema: malování vs. herectví. Chtěl jste to někdy řešit tak radikálně, že jste to herectví chtěl definitivně opustit?

Jan Kanyza: Ano, byla taková léta, byla to krizová léta ne příliš dávná. Nechci se o tom nějak rozšiřovat, ale vždycky je taková nějaká euforická vlna, která, když se vám daří v jednom, tak si říkáte proč ten čas, kterého není tolik, rozdělovat. Ale přeci jen je to takový zvyk, že si pořád říkám, že to jde zvládnout. Těch nabídek není tolik, nejezdím na zájezdy a netočím dnes a denně, takže se to dá skloubit a naopak to má takové terapeuticko-léčebné dopady.

Jak hodnotíte výroky prezidenta Zemana?

Jan Kanyza: Zažil jsem jich několik: od opoziční smlouvy, od ublížení důchodce na Vysočině, od prezidentské kampaně, která mě mnohdy velice popuzovala. Ale nemyslím si, že jsem práv, abych mluvil o prezidentovi republiky, mám na top svůj názor, ale není to z obav nebo z alibismu. Ale zvláště teď v poslední době bych pro porovnání řekl, že slon v porcelánu je proti němu křehoučká baletka.

Veronika Rážová

Zobrazit celý text

Těžkej Pokondr na Frekvenci 1: další díly

Novější (1 / 1000) Starší

  •  

Pořady


 ·  26. 11.  ·  Artur, zítra XenieČeská noc On-Air · 00:00-05:00 Poslouchat

Záznamy pořadů