reklama

Skok na navigaci

reklama

Těžkej Pokondr na Frekvenci 1: záznamy pořadů

František Segrado: Stal jsem se objevem v šedesáti

23. říjen 2014 · Těžkej Pokondr na Frekvenci 1

František věří, že když se dobře baví on, budou se bavit i posluchači...

Jaké to je stát se v šedesáti pro mnohé hudebním objevem?

Já si myslím, že je nejvyšší čas. Jednou to přijít muselo. Padesát let se člověk učí zpívat, tak nakonec se to někde promítnout musí. Navíc jsem zjistil, že mám svou kategorii. Zpěvák nad 50 let a nad 115 kg.

A proč to trvalo až do té šedesátky?

Já jsem zpíval výborně, ale na nesprávných místech (smích).

Tobě teď vychází tvé první album Segrado. Jaký je pocit držet v ruce své první opravdové sólové cédéčko?

Tak je to příjemné. Obal se povedl, ale nedělal jsem ho já. Já dělám obaly jiným kamarádům, třeba Žambochům. Tohle Michal Horáček zadal mladým výtvarnicím z UMPRUM, ještě studentkám. On totiž podporuje ty mladé a naštěstí i ty staré, tam se to snoubí. Tak je to příjemný pocit. Ale já jsem na ostatních ještě asi osmnácti nosičích a některé jsem i spáchal sám se svou kapelou. Ale profilová deska je to první a je nejvyšší čas.

Kdybychom měli udělat takový průřez, co na tom albu fandové najdou?

Jsou tam některé převzaté věci, protože jsme se s Michalem Horáčkem shodli na tom, že náš život ovlivňovali někteří lidé - Bob Dylan, Johnny Cash… Určitě je tam tedy Billy Joel, Paolo Conte, Peppe Voltarelli a tím by ty covery končily. Pak mi tam Pepa Štěpánek napsal jednu pěknou věc, Lenka Nová mi napsala Výtah, takže paráda. A pak Některé ty věci Hynek Koloničný, takže partička našich autorů. A celé je to takové vyprávění. Není to na hraní v nějakých sálech, ale člověk si to třeba pustí doma a já za ním přijdu.

Ty toho máš v životě  za sebou hodně. Kdy ti bylo nejhůř?

Asi nejhorší chvíle jsou, když se bojíš o někoho blízkého. Ta bezmoc, kdy někdo z tvých blízkých jde na operaci nebo se děje nějaká nehezká věc, tak to je asi nejhorší. Pocit bezmoci je nejhorší.

Když se přehoupla padesátka, cítils to, že tě někdy někdo objeví, že bude opravdový zájem o Segrada?

Necítil. Já jsem pstruh. Pstruh čeká v řece a když to přinese, tak musí vypálit. Prostě přijde přihrávka a když je tam brankář, tak ho smeteš (smích).

Měl si po těch letech zpívání před těmi známými obličeji trému?

Moji trému zná moje žena. To je než si zabalím kufr a než vyrážím. To jsou nervy. Já hraju divadle a to je ohromná průprava. Každému zpěvákovi nebo muzikantovi radím: jdi hrát divadlo. V divadle se děje to, že další figury něco konají a ty tam funkčně něco děláš nebo neděláš. Loutka, která nemluví, se nehýbe. To jsou pravidla. Takže se cítíš dobře a musíš se bavit. Já věřím, že když se já dobře bavím, budou se bavit i posluchači. Když jsem teď udělal tuto desku a vyprávím, doufám, že to někoho bude bavit a zajímat. Je to spíš zodpovědnost, ale není to tak, že bych si hryzal nehty až po loket. Vždyť já mám taky odharcováno. A prosím vás, vždyť jsme v Česku, něco jiného by to bylo v tom Las Vegasovi, to už bych se možná potil. Já už zažil všecko - pětkrát mi vypli mikrofon. A víte co to je? V opeře? Dvanáct set lidí a oni ti vypnou mikrofon. Tam se udělala přítrž. Na výstrahu podřezali jednoho zvukaře a říkali, že tady budehandka. Že když nepůjde port, tak mi podají handku. Tak mi ji podali, ale ona neměla baterky. Tak jsem šel v opeře na forbínu. Bože, vždyť tam zpíval i Caruso bez mikrofonu! Tak jsem to tam narval a ty litry tam byly znát. Prostě co máš dělat, kolabovat? Všechno co tě nezničí, tě nezničí, a všechno co tě posílí, tě posílí (smích).

Zobrazit celý text

Těžkej Pokondr na Frekvenci 1: další díly

Novější | Starší

  •  

Pořady


 ·  23. 10.  ·  Teodor, zítra NinaPodvečer na F1 On-Air · 17:30-19:00 Poslouchat

Záznamy pořadů