FOTBAL: Sparta postoupila do Evropské ligy, Jablonec na Ajax nevyzrál

27. srpna 2015·Zprávy·Redakce

Fotbalisté Plzně, Sparty Praha a Liberce postoupili do základních skupin Evropské ligy. Naopak končí Jablonec, který doma remizoval s Ajaxem 0:0.

Sparta na umělé trávě v podhůří Alp nastoupila bez zraněného Váchy a kvůli trestu za červenou kartu chyběl i Matějovský. Hosty však jejich absence příliš mrzet nemusela, protože v desáté minutě si do vlastní branky tečoval míč jeden z obránců Thunu. A v 21. minutě už vedla Sparta o dva góly zásluhou Hušbauera.

Sparta pak polevila a na začátku druhého poločasu bylo srovnáno po gólech Ferreiry a Munsyho. Letenští se dostali pod tlak, ze kterého se vymanili až v 70. minutě a hned z toho byl gól, když si na přímý kop Dočkala naběhl Costa. Vedení však Spartě vydrželo jen deset minut. S první střelou Rappa si ještě Bičík skvěle poradil, ale Ferreira z vápna poslal míč k tyči.

Odvetné zápasy 4. předkola fotbalové Evropské ligy:

FC Thun – Sparta Praha 3:3 (1:2)

Branky: 33. a 81. Nelson Ferreira, 50. Munsy – 10. Dočkal, 21. Hušbauer, 72. Costa. Rozhodčí: Buquet – Debart, Gringore (Fr.). ŽK: Zino, Munsy, Bigler, Schindenholz – Frýdek, Costa, Dočkal. ČK: 83. Breznaník (Sparta). Diváci: 6024. První zápas: 1:3, postoupila Sparta.

V Jablonci se hrál první poločas nevýrazný fotbal, po výměně stran to však byl zcela jiný zápas. Domácí útok rozhýbal Tecl a právě po jeho centru a ruce Riedewalda měli domácí možnost kopat penaltu. Smolař Greguš však trefil v 58. minutě pouze levou tyč! Brzy poté přišla další zápletka, když Bazoer musel po druhé žluté kartě do sprch, ale Severočeši Ajaxu gól dát nedokázali.

FK Jablonec – Ajax Amsterodam 0:0

Rozhodčí: Hansen – Rix, Vang Andersen (všichni Dán.). ŽK: Crnkič, Greguš, Trávník – Milik, Bazoer, El Ghazi. ČK: 59. Bazoer. Diváci: 6040 (vyprodáno). První zápas: 0:1, postoupil Ajax.

Ve Splitu panovala elektrizující atmosféra a už hodinu před zápasem zpívaly v hledišti tisícovky diváků chorály. Liberec se ale mimořádné kulisy a více než 32 tisíc diváků nezalekl, od úvodu se snažil hrát aktivně a vůbec nepustil Hajduk k očekávanému tlaku. Navíc ve 23. minutě přihrál Shala z otočky na Šurala a ten povedenou střelou do horního rohu vstřelil jediný gól zápasu.

Hajduk Split – Slovan Liberec 0:1 (0:1)

Branka: 23. Šural. Rozhodčí: Dias – Tavares, Soares (všichni Portug.). ŽK: Milič – Delarge, Šural, Koubek, Sackey, Pavelka, Pokorný. Diváci: 32.021. První zápas: 0:1, postoupil Liberec.

Plzeň se dostala do vedení už v 19. minutě, když si po centru Limberského srazil Djurič míč do vlastní branky. Po hodině hry se Západočeši z rychlého brejku prosadili podruhé. Kopic si vyměnil míč s Kolářem a našel před brankou volného Ďuriše, jenž navázal na dva nedělní ligové góly Olomouci.

Poté si ještě zachytal Kozáčik, který zneškodnil Paločevičův přímý kop, na druhé straně zase domácí gólman vychytal Hrošovského. V závěru si skupina asi 160 plzeňských fanoušků ještě vysloužila aplaus stadionu, když ve svém sektoru vyvěsila transparent “Kosovo je Srbsko”.

Vojvodina Novi Sad – Viktoria Plzeň 0:2 (0:1)

Branky: 19. vlastní Djurič, 60. Ďuriš. Rozhodčí: Kukulakis – Grevenis, Kurompyliová (všichni Řec.). ŽK: Djurič, Pekarič – Vůch, Limberský. První zápas: 0:3, postoupila Plzeň.

Za postup do základní skupiny vyinkasují kluby 65 milionů korun. Další prémie se budou odvíjet od výsledků ve skupině. Za vítězství je deset milionů, za remízu pět a ohodnoceno je i konečné umístění v tabulce, kde za první příčku náleží 11 milionů a za druhé polovinu.