Jana a Mikesch na cestách: Plzeň nenabízí jen pivo. Jedinečná botanická a zoologická zahrada vás překvapí

1. května 2024·Plzeňský kraj·Barbora Turková
Rádi byste vyrazili na výlet, ale dochází vám nápady? S tím vám poradí Frekvence 1 spolu s našimi moderátory Janou Knížkovou a Romanem Mikeschem. Ti pro vás natáčejí podcast s tipy na zajímavá místa po České republice. Nechte se inspirovat a překvapte sebe i své blízké výletem na místo, které jste ještě nenavštívili.

Záznam rozhovoru

Jana a Mikesch tentokrát vyrazí do Plzně, přesněji do zoologické a botanické zahrady. ZOO existuje již od rou 1926, později došlo ke sloučení s botanickou. Areál je poměrně rozsáhlý a průběžně je přetvářen v zoogeografický park , nachází se v části Lochotín nebo Košutka. Zoo má dva vchody a žije v symbióze se dinoparkem.

Co spolu dnes navštívíme?

Dominantou botanické zahrady je stále se rozrůstající asijská zahrada, ve které jsou k vidění okrasné druhy asijských rostlin, ale i velmi vzácné a ohrožené druhy dřevin. Perlou je ale určitě botanický skleník se svými ojedinělými sbírkami sukulentů. Raritní je i v tom, že ho stavěli svépomocí zaměstnanci na přelomu 80. a 90. let a je to jediný veřejně přístupný skleník u nás. Odjakživa byl věnovaným rostlinám sucha sukulentům z Afriky, Madagaskaru a Kanárský ostrovů. Jmenuje se Svět sucha a jsou tam plazi a rostliny z pouští z celého světa. Skleník je rozdělen podle jednotlivých světových území. Rostliny tu společně se zvířaty tvoří doslova partnerství. Zajímavostí je i prastarý, zhruba 30 m vysoký památný strom, jehož obvod má přes 7,5 metru.

Rozloha zahrady je opravdu velká, prohlídka zabere i celý den. V zoo navíc nejsou jen tak ledajaká zvířata. Chovají se zde velmi vzácné exempláře a také druhy, které nejsou všude. U některých zvířat jsou dokonce jediní chovatelé v Evropě. Nejmohutnějším je chovný pár nosorožců indických, kteří nikde jinde v Česku nejsou. Nebo třeba madagaskarský pavilon, kde jsou různorodé druhy lemurů. Zoo se také může pyšnit rozmnožováním vzácných krokodýlů, jejich odchov se datuje hluboko do minulosti. Velkým lákadlem plzeňského objektu je také nově zrekonstruovaný výběh pro lvy berberské, kteří se tu chovají od roku 2002. Dalším lákadlem je hojně navštěvovaný dinosauří park, kde se jedná o kombinaci zábavy a vzdělávání.

Během poslouchání dnešního dílu podcastu se dozvíte nejrůznější praktické i všeobecné informace a zajímavosti, díky kterým pak můžete na výletě oslňovat ostatní účastníky. Především se ale pobavíte a zasmějete, protože s Janou a Mikeschem to snad ani jinak nejde.

Další epizody pořadu Plzeňský kraj

Doporučujeme