Aerolinky začaly nabízet vyhlídkové lety

Australský dopravce Qantas Airways nabízí sedmihodinové vyhlídkové lety kolem Velké útesové bariéry. První let se vyprodal během pár minut. Aerolinky tak navazují na nový trend lítání "nikam" o který je zájem hlavně v Asii. Lety začínají a končí na stejném letišti a letecké společnosti si tak kompenzují koronavirový výpadek příjmů.

Koronavirová opatření nejvíce postihla letecký průmysl. Letecké společnosti z asijsko-pacifického regionu přišly o všechny zákazníky. Počet přeshraničních cestujících se podle asociace AAPA (Association of Asia Pacific Airlines) v červenci snížil o 97, 5 procenta. Z tohoto důvodu se tamní aerolinky přiklonily k vyhlídkovým letům, kde nemusí překračovat hranice.

Lety nabízí tchajwanské aerolinky EVA Air, japonské ANA Holdings a australské Qantas Airways. Ten nabízí přelet přes Ayersovovu skálu, Velkou útesovou bariéru a záliv Port Jackson. Letenky se pohybují v rozmezí 787 až 3 787 australských dolarů, což je v přepočtu třináct až šedesát dva tisíc korun). Podle serveru IDnes.cz se místa vyprodala rychle, protože lidem létání chybí. “Je to nejrychleji vyprodaný let v historii společnosti,” sdělila Reuters mluvčí Qantas. Z toho důvodu se letecká společnost rozhodla nabídku letů rozšířit.

O vyhlídkové lety je enormní zájem. Mezi dalšími dopravci, kteří tuto novinku příští měsíc zavedou je vlajková společnost ze Singapuru. Ekologům se takové znečišťování ovzduší nelíbí. “Nabádají k bezdůvodnému, uhlíkovému náročnému cestování. Je to  přinejlepším dočasné řešení, které navíc odvádí pozornost od politiky nezbytné ke zmírnění klimatické krize,” řekla agentuře Reuters podle iDnes.cz aktivistická skupina SG Climate Rally.