Smrti se nebojím. Nejhorší je, když vám odejde mozek, prozradil Jiří Menzel, než na něj zaútočil meningokok

V listopadu roku 2017 prodělal režisér Menzel náročnou operaci, po které ležel v umělém spánku. Jeho stav se tehdy zhoršil poté, co se vrátil ze zahraniční cesty. Těsně před onemocněním meningokokem se v rozhovoru svěřil, zda se bojí smrti.

„Smrti se nebojím. Až budu cítit, že jsem špatný, tak chci umřít. Nechci být na obtíž. A nechci pohřeb. Mám jenom strach, aby to nebylo dlouhý, blbý umírání,“ uvedl v rozhovoru v knize Nesmrtelní, jejímž autorem je Miloš Zapletal.

Ačkoliv se téma může zdát morbidní, režisér se tehdy rozpovídal i o tom, co by se mělo dít po jeho úmrtí. „Pak bych rád, aby ten popel jednou moje žena odvezla do Španělska, kam jezdíme každé prázdniny, a aby ho tam rozsypala. Máme to místo moc rádi a vlastně tam budu s holkama pořád.”

Smrti se nebojí, jak sám řekl. Má z něčeho strach? „Nejhorší je, když vám odejde tělo, a neodejde mozek. To radši, ať odejde mozek,“ dodal.

Oscarový režisér zatím neopustil rehabilitační centra, kde se zotavuje poté, co se před Štědrým dnem probral z umělého spánku.