29. březen ve znamení pomlčkové války, která odstartovala rozpad Československa

29. března 2023·Koktejl·Lenka Skrzeczkova

Ilustrační foto. (Zdroj: Profimedia)

Polistopadová éra byla v tehdejším Československu plná horkých hlav. Češi a Slováci byli na ostří nože kvůli hádkám o názvu státu. Vše se urovnalo 29. března 1990, kdy došlo ke schválení názvu Československá federativní republika. Slovenská verze zněla Česko-slovenská federatívna republika. Klid mezi lingvisty, politiky a nacionalisty byl ale velmi krátký. Spor, který se zapsal do dějin jako pomlčková válka, se stal rovněž předzvěstí rozchodu obou národů. Pojďme se na tuto vyhrocenou situaci podívat s podcastem Youradio Talk Ozvěny minulosti.

Problémy s označením nové republiky se rozhořely v lednu 1990. Odstartoval jej tehdejší prezident Václav Havel, který Federálnímu shromáždění navrhl odstranit z názvu slovo socialistická z roku 1960. Česká národní rada s vypuštěním slova souhlasila. Totožně se k tomu postavila i Slovenská národní rada. Problém byl ale s nově navrhovaným názvem. První polistopadový prezident si nemyslel, že toto rozhodnutí může vyvolat takovou eskalaci emocí. Konfrontaci šel ale nepatrně naproti. S nikým tento návrh totiž nekonzultoval.

Nový návrh nedokázali strávit zejména Slováci. Ti totiž toužili ve větší míře zdůraznit svou nezávislost na Čechách. Havlův návrh názvu Československá republika neprošel. Zatímco skupina českých ale i slovenských poslanců navrhovala Československá federativní republika, který se zamlouval i české veřejnosti. Slováci prosazovali název Česko-Slovenská federativní republika. Do konfliktu se připojila média i veřejnost a emoce začaly eskalovat.

Celý problém s pomlčkou byl hlavně typografického rázu. Pomlčka totiž znamená něco jiného v češtině, kde funguje spíše jako rozdělovník a něco jiného ve slovenštině, kde má funkci spojovníku.

20. dubna nakonec poslanci odhlasovali název Česká a Slovenská federativní republika. Název sice odporoval pravidlům pravopisu, ale v této situaci musela gramatika ustoupit politickým zájmům. Tento z dnešního pohledu možná zbytečný spor odkryl i hluboce zakořeněné napětí mezi oběma národy. Pomlčková válka tak byla předzvěstí neodvratného rozchodu.

20. srpna 1992 se sešli tehdejší premiéři Václav Klaus s jeho slovenským protějškem Vladimirem Mečiarem v brněnské vile Tugendhat. Podepsali zde smlouvu, která rozhodla o odtržení obou národů. Československo se definitivně rozdělilo 31. prosince 1992.

Celý podcast Ozvěny minulosti si můžete poslechnout na Youradio Talk.

 


Koktejl - další články

Doporučujeme