
Vyhledávání
„Moje děloha se stala hrobem“: Žena v sobě musela týdny nosit mrtvý plod
Ilustrační foto. (Zdroj: Shutterstock)
Elisabeth Weber z Jižní Karolíny byla nucena několik týdnů nosit v sobě mrtvý plod, přestože lékaři potvrdili, že srdce dítěte přestalo bít. Kvůli přísným zákonům proti potratům jí byla odepřena okamžitá lékařská péče, což u ní vyvolalo nejen fyzické utrpení, ale i hluboké psychické trauma.
Elisabeth Weber, matka tří dětí z Greenville, prožila jednu z nejtěžších zkušeností svého života. Ve třetím měsíci těhotenství jí lékaři oznámili, že plod v jejím těle přestal růst a srdce už několik týdnů nebije. Navzdory této diagnóze však kvůli tzv. „zákonu o srdečním tepu“ nemohla okamžitě podstoupit zákrok, který by plod odstranil. Weber, která trpěla silnou těhotenskou nevolností, byla poslána domů, aby potrat proběhl přirozeně.

Situace se však nevyvíjela. Její tělo dál vykazovalo známky těhotenství a ona sama byla nadále upoutaná na lůžko. Opakované návštěvy nemocnice, prosby o lékařskou pomoc a bolestivé čekání se ukázaly jako marné. Lékaři jí podle zákona mohli pomoci až tehdy, kdyby došlo k infekci, silnému krvácení nebo ohrožení života. Mezitím Weber sdílela svou zkušenost na tiktoku, kde její video získalo virální pozornost a otevřelo diskuzi o důsledcích přísných protipotratových zákonů.
Nakonec jí po dvou týdnech čekání a vyčerpávajícím koloběhu mezi nemocnicemi byla procedura umožněna. Na jejích lékařských dokumentech však stálo jediné slovo: „potrat“. „Tohle slovo nenese pravdu o tom, co jsem prožila,“ řekla Weber. Kromě fyzického strádání rodina čelila i finančním problémům a manžel kvůli stresu prodělal zhoršení Crohnovy choroby.

Dnes Elisabeth Weber sdílí svůj příběh, aby upozornila na to, jak zákony, které mají chránit život, mohou ženy zraňovat. „Nemohla jsem truchlit. Moje děloha se stala hrobem,“ říká. Svým svědectvím doufá, že přiměje veřejnost k zamyšlení nad tím, jak mohou přísné legislativy negativně ovlivnit zdraví a důstojnost žen.