Posviťme si na autožárovky

Zavedení povinnosti denního svícení na silnicích rozšířilo nabídku autožárovek, které mohou díky neustále se vyvíjejícím technologiím splnit i specifické nároky a požadavky každého motoristy. Na následujících řádcích vám představíme varianty, se kterými se v rámci nabídky autožárovek do hlavních světlometů můžete na trhu setkat a poradíme vám, jak se mezi jednotlivými typy vyznat.

Začneme však zcela od začátku, a to od výběru správné autožárovky. V první řadě potřebujete vědět, jaký typ žárovky je pro vaše auto určený. To zjistíte v manuálu vozu nebo tak, že žárovku vyndáte a přečtete si označení na patici. „Existuje několik různých typů patic, jimi je pak daný typ žárovky. Mezi nejběžnější patří autožárovky s označením H4 a H7. H4 jsou dvouvláknové žárovky, H7 jednovláknové žárovky, které se vyskytují u modernějších aut,“  vysvětluje Michal Knor z Auto Kelly.

Na co si dát při výběru pozor

V rámci výběru žárovky je také nutné zohlednit její napětí. U osobních automobilů se jedná o 12 V, u nákladních 24 V. Dále se autožárovky liší příkonem. Zjednodušeně lze říct, že čím vyšší má autožárovka výkon, tím více svítí, současně se však více zahřívá a může mít tak kratší životnost. Veškeré tyto parametry se řídí normami, které je nutné při výrobě dodržet, aby mohly být žárovky homologované. „Homologované žárovky poznáte podle značky E s číslem země a naleznete ji opět na patici a na krabičce,“  radí Michal Knor. „Proto vždy doporučujeme nakupovat žárovky známých a prověřených výrobců,“  doplňuje.

Na barvě záleží

Teď už tedy víte, jaký typ a jaké napětí hledáte. Nabídka na trhu je ale opravdu široká a můžete mít specifické požadavky. Co nejvíce světla? Aby žárovky co nejdéle svítily a nemusely se často měnit? Líbí se vám jasně bílé až namodralé světlo? Kterou tedy vybrat?

Vícesvítivé

Vícesvítivé autožárovky jsou vyrobené speciální technologií a navržené tak, aby neoslňovaly protijedoucí řidiče, ale zároveň poskytovaly více světla. Tyto žárovky doporučujeme především řidičům, kteří si potrpí na maximální bezpečnost a řidičům, kteří jezdí často v noci.

Delší životnost

Žárovky s delší životností mají zesílené vlákno, díky čemuž vydrží svítit podstatně déle než žárovky se standardními parametry. Díky své výdrži spoří peníze a nemusíte je tak často měnit. Tento typ doporučujeme především pro řidiče s velkým nájezdem kilometrů, jako jsou například taxikáři, a zároveň do letního období, kdy jsou dlouhé a slunné dny, během kterých však také platí povinnost svítit. Většina výrobců uvádí, že je jejich životnost až 3x delší.

Modře svítivé

Pro řidiče, kteří si potrpí na vzhled svého vozu, jsou skvělou volbou takzvané modře svítivé žárovky, které připomínají barvu světla xenonových výbojek. „Ačkoliv modré světlo není na pozemních komunikacích legální, existují žárovky, které se modrému světlu přibližují, ale normy stále splňují,“  říká Michal Knor. Tento typ dodá vozu velmi atraktivní a zajímavý vzhled a zároveň dobrou viditelnost. Díky takovýmto žárovkám budete při noční jízdě více ve střehu, protože modře svítivé žárovky připomínají denní světlo. Tyto žárovky doporučujeme především do jarního a letního počasí.

Žlutě svítivé

Protipólem modře svítivých žárovek jsou žárovky svítící žlutě. Ačkoliv opět není homologováno používat žárovky s jasně žlutým světlem, existují žárovky s nižší hodnotou kelvinů, které dosahují efektu nažloutlého světla. Unikátní vlastností žlutého světla je jeho účinnost při zhoršených podmínkách viditelnosti.

LED světla

Nejmodernějším typem světla jsou LED „žárovky, tedy světelné zdroje, které nepracují na technologii žhaveného vlákna ve směsi halogenových plynů, ale na principu polovodičového přechodu. LED „žárovka“ je pak sestavena z několika malých, ale vysoce účinných LED čipů.

Výhodou LED žárovek je nejen barva světla, nízký příkon a vysoká svítivost, ale zejména velmi dlouhá životnost a otřesuvzdornost. Ale pozor, na veřejných komunikacích je v hlavních světlometech můžete použít jen v případě, že je automobil LED světelnými zdroji vybavený už z výroby.

S našim slovníčkem už pro vás výběr autožárovky bude hračkou. Všechny zmíněné typy seženete v jedné z dvaaosmdesáti kamenných prodejen Auto Kelly, kde můžete navíc konzultovat své speciální požadavky. Velmi pohodlný výběr je také na jejich e-shopu.

Galerie