V USA má nový Star Trek premiéru už tento týden, Česko si počká. Dejte si ochutnávku!

Fanoušci kultovní intergalaktické ságy Star Trek se dočkají zatím posledního pokračování s podtitulem Do neznáma. Víte, že původně Star Trek začínal jako televizní seriál?

Počátky vysílání vědeckofantastického seriálu Star Trek sahají do poloviny 60. let 20. století. Autor Star Treku, bývalý policista a pilot Gene Roddenberry, jako poměrně zkušený scénárista obcházel skoro dva roky televizní studia se svou ideou seriálu z daleké budoucnosti.

Nakonec uspěl u stanice NBC a 8. září 1966 byl odvysílán první díl série, která si získala po celém světě miliony fanoušků.

Od té doby doby se na obrazovkách objevilo přes 700 dílů několika hraných řad a dokonce dvě animované řady.

Na seriál navázala více než desítka celovečerních filmů. V sedmdesátých letech se Star Trek rozvinul do jedinečného kulturního fenoménu. Získal také 31 cen Emmy i několik cen BAFTA.

Posádku lodi Enterprise, jež se v roce 2264 vydává na pětiletou cestu do hlubin vesmíru, tvořily kromě mužů ženy, nechyběli černoši či příslušníci mimozemských civilizací – jako třeba pan Spock, Vulkánec s typickýma špičatýma ušima. V čele lodi stál kapitán James T. Kirk.

Později následovaly příběhy lodi Voyager, které se odehrávají koncem 24. století a jejíž kapitánka se stala v historii filmové a televizní science fiction první ženou, která jako hlavní postava seděla na kapitánském křesle.

V roce 1979 měl premiéru první celovečerní film s velkolepou výpravou i triky nazvaný jednoduše Star Trek: Film. O tři roky později byl do kin uveden Star Trek II: Khanův hněv, který byl koncipován spíše jako akční film. Poslední, desátý film z první série byl uveden v roce 2002 a stal se nejméně komerčně úspěšným z celé série. Naopak, nejlépe se vedlo dobrodružství Star Trek VIII: První kontakt z roku 1996, které po uvedení do kin utržilo 30,7 milionů dolarů, celkově pak 150 milionů dolarů.

Na kultovní seriál se rozhodl obnovenou filmovou sérií navázat režisér Jeffrey Jacob Abrams, který příběh převyprávěl úplně od začátku. Jeho největší ambicí prý bylo, aby film odehrávající se v budoucnosti vypadal, jakoby ho v budoucnosti točili. První Star Trek nové série měl premiéru v kinech v roce 2009 a zaznamenal slušný divácký úspěch a vysloužil si i pochvalné recenze.

Na tento film navazuje Star Trek: Do temnoty (2013), který se krátce po svém uvedení stal nejvýdělečnějším snímkem celé ságy. Zatím poslední díl série Star Trek: Do neznáma bude mít premiéru v USA 22. července. Režíroval ho Justin Lin, který byl podepsaný pod filmovou sérií Rychle a zběsile, J. J. Abrams zůstal jako producent.

Fanouškům Star Treku se říká “trekkies” a řadí se mezi ně i známé osobnosti jako Bill Gates, Arnold Schwarzenegger nebo Whoopi Goldbergová. Početnou základnu mají také v České republice.