Jak zvládnout kočičí emoce aneb, co dělat, když vaše kočka nemá náladu?

2. ledna 2021·Životní styl·Barbora Turková

Ilustrační foto. (Zdroj: Shutterstock)

Zvířata mají duši a umějí dát najevo své emoce a nálady. A to hlavně kočky, u kterých vždycky bezpečně poznáte, když se jim něco nelíbí a jsou nespokojené. Jak a co s tím dělat? Na to hledá odpověď regionální rozhlas.

Když se vaší kočičce něco nelíbí a je s něčím nespokojené, měli byste jako první zjistit, zda nemá nějaký zdravotní problém. Pokud veterinář nic nenajde, je nutné rozklíčovat, co nežádoucí chování spustilo. Může to být spoustu faktorů. Třeba nevyhovující podestýlka v záchodku. Zde byste se měli řídit vkusem své kočky, ne vaším.

View this post on Instagram

A post shared by Cats of Instagram (@cats_of_instagram)

U starších jedinců může být problém i s klouby, kdy je pro kočku problematické vstoupit do záchodku s vysokým okrajem. V těchto případech je náprava poměrně rychlá a snadná, protože jen vyměníte kočičí záchod. Druhou sadou spouštěčů mohou být pocity. Kočka vyjadřuje nesouhlas, nespokojenost nebo pocit ohrožení.

Nemusí se jí líbit nový lidský člen rodiny, nábytek nebo třeba domácí mazlíček či jen mazlíček, kterého třeba hlídáte sousedce, která je na dovolené. Pak nejde o močení jako takové, ale o značkování. To je projev teritoriálního chování, když si kočka snaží ubránit své území. Tady to chce hodně času a trpělivosti, abychom odhalili, co je příčinou a případně se pokusili ji odstranit, nebo kočku s novým jevem skamarádit.

 

Životní styl - další články