Počítačoví experti přišli na to, jak co nejlépe roztřídit ponožky

Tohle je otrava pro každého - roztřídit a správně pospojovat všechny ponožky v hromadě vypraného prádla. Přitom vždy nějaká chybí a spárovat ty správné je skoro nemožné. Vědci vám poradí, jak na to.

Lidé nejčastěji vytáhnou z hromady prádla jednu ponožku a k ní se snaží najít partnera. Ale tohle třídění může být zdlouhavé. Počítačový odborník Brian Christian se společně s Tomem Griffithem ve své knize Algorithms to Live By (Algoritmy, podle kterých se dá žít), snaží dokázat, že techniky počítačové vědy mohou lidem pomáhat zvládnout každodenní situace logickým a efektivním způsobem. A to včetně třídění ponožek.

V případě haldy ponožek doporučují algoritmus zvaný přihrádkové řazení. “Začnete tím, že rozdělíte všechny ponožky do skupin podle barev. Pak si vyberete nějakou jinou vlastnost – například jejich délku. A v podstatě s každým dalším tříděním zmenšujete velikost svého problému – tedy roztřídění ponožek. Když z velké hromady uděláte několik menších, jsou snáz zvládnutelné.”

Ovšem co když se pokusíte tento problém obejít a máte hromadu stejných, třeba černých ponožek, abyste je už nikdy nemuseli třídit? Možná se vám to podaří – a možná po několikatýdenním praní zjistíte, že se vám v prádle začaly objevovat podivné liché ponožky, které s ostatními neladí. Důvodem je, že se ponožky barví po várkách, a nemusí být nutně vyrobené ze stejné vlny či příze. Některé tak začnou ztrácet barvu rychleji než jiné, přestože byly při zakoupení totožné. A znovu skončíte u náročného třídění, jen je tentokrát budete párovat podle mírně odlišného odstínu seprané barvy.

VIDEO: Zrzka radí, jak správně složit prostěradlo! Zkuste to s ní

Štupovat nebo vyhazovat?

RADA FREKVENCE 1: Zlozvyky, které zabíjejí vztah! Na tyhle čtyři rozhodně zapomeňte