Propadli jste běhání? Tak pozor na tyhle nejčastější chyby, kterých byste se mohli dopustit

27. listopadu 2021·Životní styl·Dominika Číčelová

Ilustrační foto (Shutterstock)

Rozběhl se i ten, který se dušoval, že s během nikdy nezačne. Jenže ani tahle, na první pohled jednoduchá, aktivita se neobejde bez zbytečných chyb. Dopouští se jich začátečníci i pokročilí. Děláte je i vy? Informace přinesl web Pro ženy.

1. Běháte ve špatné obuvi

Názor, že začátečník kvalitní boty nepotřebuje, že mu stačí nějaké obyčejné, je poměrně rozšířený, ale není to pravda. Boty jsou nejdůležitějším vybavením každého běžce. Díky nim budete pociťovat pohodlí a komfort nohy, lehkost kroku, energický odraz i příjemný dopad. Je tedy vhodné zavítat do specializované prodejny, kde vám udělají diagnostiku došlapu a poradí s výběrem obuvi vhodné přesně pro vaši nohu.

2. Oblékáte nevhodné ponožky

Se správnými botami jdou ruku v ruce i ponožky. Zapomeňte na nízké kotníkové, které nosíte do svých městských běloskvoucích sneakersek. Ponožka, která není primárně určena na sport, vám při běhu začne dřív nebo později vlivem tření z paty sjíždět a akorát vám pokazí trénink. Navíc může způsobovat nepříjemné otlaky. Zaměřte se proto na kvalitní ponožky z umělých funkčních materiálů, které v botě nekloužou a poskytují adekvátní ochranu chodidla.

View this post on Instagram

A post shared by RunCzech (@runczech)

3. Běháte moc rychle a moc dlouho

S touhle chybou se setkal snad každý běžec. Na začátku jsme plní motivace a odhodlání, běháme každý den, protože to jde a baví nás to… A pak jednoho rána nemůžeme sejít schody a ze záchodové mísy se nám také zvedá o trochu hůř než obvykle. V takových chvílích by nám měla začít v hlavě blikat červená kontrolka – je nejvyšší čas zpomalit. Abyste se těmto stavům vyhnuli, začínejte pomalu a kilometráž navyšujte postupně.

4. Před během jíte a pijete

Začne-li vás po pár uběhnutých kilometrech píchat v boku, jste nafouklí a máte pocit na omdlení, je třeba zapátrat v paměti, co jste během dne konzumovali, a příště se podobným pokrmům a nápojům vyhnout. Na vině může být i přemíra tekutin či jídla těsně před tréninkem. Vypít byste měli maximálně půl litru vody, nejlépe po malých dávkách. Jíst se doporučuje naposledy 2 až 3 hodiny před pohybovou aktivitou.

5. Běháte to samé pořád dokola

Stále ta stejná trasa a tempo pořád dokola. Koho by to bavilo? Přestože je dobré mít zmapovanou běžeckou trasu a vědět, jaké tempo si můžete dovolit či kde si dát pozor, znát každý patník, strom i kamínek není zrovna výhrou. Pokud je monotónní trénink a stagnující výkonnost i vaším důvodem, proč běžecké tenisky obouváte s nechutí, zkuste změnu.

6. Přebíháváte bolest a nemoc

Pokud se necítíte dobře a máte pocit, že na vás něco leze, jediné vhodné řešení je uvařit čaj a zalézt pod peřinu. Bez výjimky. Během si můžete akorát uškodit a počínající nemoc zhoršit. Přeběhávání rýmiček se zkrátka nevyplácí, o svalových a šlachových zraněních nemluvě. Dejte tělu čas regenerovat. Odvděčí se vám.

8. Přepálíte start závodu

Jen co zazní výstřel ze startovací pistole, vypálíte vpřed jako splašený kůň. Hnáni adrenalinem to valíte, co to dá. Jenže ouha! Ono to po pár stovkách metrů už moc nedá. Napumpované tělo začíná ochabovat a svaly hlásí únavu. Každý krok je utrpením a nakonec sotva pletete nohama… Že se v tom poznáváte? Jasně. Zažili jsme to všichni. Zkuste ale pro příště udržet své nabuzené tělo na uzdě a rozbíhat se pozvolna.

View this post on Instagram

A post shared by Running2.cz (@running2.cz)


Životní styl - další články

Doporučujeme