Babiš: Rok začíná neutěšeně, nadějí je vakcína

2. ledna 2020·Zprávy·Lenka Skrzeczkova·ČTK

Premiér Andrej Babiš (ANO) vystoupil 1. ledna 2021 v televizním vysílání s novoročním projevem. (Foto: ČTK)

Rok 2021 začíná podle premiéra Andreje Babiše (ANO) neutěšeně, Česku se zatím nepodařilo zkrotit epidemii koronaviru. Uvedl to v novoročním projevu, který odvysílaly hlavní televizní stanice. Pandemie covidu podle něj ukázala, jak jsme přes veškeré moderní technologie zranitelní a že samozřejmý způsob života tak samozřejmý být nemusí. Ukázala ale také lidskou solidaritu. Záblesk naděje vidí předseda vlády ve vakcíně, cesta k proočkovanosti je ale dlouhá, uvedl s výzvou k zachovávání ostražitosti.

Finanční ztráty související s epidemií podle Babiše Česko dožene, nenahraditelné jsou ztracené životy. Vláda podle Babiše musela reagovat rychle, dělala chyby, ale také se poučila. Ve zhruba desetiminutovém novoročním projevu se omluvil živnostníkům za zavření podniků. “Je mi to líto a omlouvám se, ale volili jsme mezi špatným a horším a v této situaci lidské zdraví a životy musely dostat přednost. Prostě ten rok byl neskutečně smutný, těžký a depresivní,” uvedl. Akcentoval také ztráty v hospodaření státu. “Ty stamiliardové sekery (mi) bytostně vadí. Ale s tím se vyrovnám, protože vím, že si to můžeme dovolit, že se to spraví a že za pár let vše doženeme,” řekl s tím, že daleko hůř se vyrovnává se ztrátami lidskými.

Problémy, kterým vláda čelila, označil za obrovské a netušené. “Museli jsme reagovat rychle. Ano, udělali jsme i řadu chyb. Ale také jsme se poučili. Uplynulých dvanáct měsíců nám také hodně dalo, i když si to možná ještě neuvědomujeme. Třeba jen málokdo tušil, kolik mezi námi žije neznámých hrdinů,” uvedl s odkazem na vlnu solidarity a inovativních přístupů jednotlivců. “Nedělám si starost, že by se naší zemi nepodařil restart ekonomiky, že bychom nebyli úspěšní nebo že bychom zaostali za Evropou,” uvedl s tím, že krize bude i příležitostí a výzvou.

“I přes veškeré negativní zprávy, přes všechny zbytečné hádky a konflikty se ukázalo, že pro naše občany těžké chvíle znamenají obrovské nesobecké nasazení, pocit sounáležitosti, vzájemné pochopení a respekt. Solidarita a nezištná pomoc – to byla naše hlavní zbraň v boji proti nemoci,” konstatoval. Ocenil práci lidí ve všech profesích, které se ukázaly jako klíčové v boji s epidemií.

V závěru projevu zopakoval, že Česko nakoupilo vakcíny pro de facto všechny obyvatele České republiky, pokud o to projeví zájem, a začalo s očkováním zdravotníků, vážně nemocných a seniorů. “Jedině tak uvolníme a ochráníme náš zdravotní systém a budeme moct postupně uvolňovat nepříjemná opatření. Očkování je cesta k normálnímu životu, ale ta cesta bude dlouhá,” uvedl Babiš se žádostí, aby lidé omezili kontakty s přáteli a známými a “zatnuli zuby”, než se populace nechá proočkovat.

“Udělám všechno pro to, abychom se mohli vrátit k normálu. Byli jsme před covidem, budeme i po něm. Proto hleďme do nového roku 2021 s optimismem a nadějí,” uzavřel premiér parafrází proslulé věty historika a politika 19. století označovaného za Otce národa Františka Palackého.

Opozice projev premiéra Babiše kritizuje i chválí

Část opozice na projevu premiéra ocenila poděkování občanům, uznání chyb vlády nebo výzvy k očkování. Postrádala naopak plán do budoucnosti nebo odsouzení dezinformací. Zástupci opozičních stran to sdělili ČTK nebo uvedli na Twitteru. Předtočený projev premiéra byl odvysílán dnes večer.

“Je dobře, že premiér tentokrát nikoho neobviňoval a nevyčítal, ale zmínil dopady opatření na občany,” uvedl na twitteru předseda ODS Petr Fiala. “Nekonfrontační tón a poděkování lidem byly určitě na místě, postrádal jsem jasný plán a výhled, jak bude vláda v tomto roce postupovat při překonávání důsledků pandemie,” dodal.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na Babišově projevu ocenila poděkování občanům a zdravotníkům, líbila se jí také výzva k očkování. Zásadně podle ní projevu premiéra chybělo jednoznačné odsouzení dezinformací, vyvození osobní zodpovědnosti za nezvládnutí epidemie a upřímnost, napsala na svém twitterovém účtu.

Klady i zápory viděl na projevu i šéf Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan. Ocenil pokus o pokoru a uznání chyb, vyzdvihl také výzvu k dialogu. Připojil ale dovětek, že se opozice o dialog rok snažila. “Nesouhlasnou vlnovkou” podtrhl bagatelizaci zadlužování, lži o digitalizaci a chválu armády, které vláda s KSČM vzala finance, uvedl na twitteru. V projevu mu chyběla vize budoucnosti a informace, jak se provede vakcinace.

Podle předsedy SPD Tomia Okamury premiér v projevu sdělil velké množství nepravdivých informací. Největší krizi podle něj nepřinesla pandemie, ale chaotická podzimní vládní opatření. “Dále pan premiér říká, že děti nemohly do škol a živnostníci se ocitli bez příjmů atd., ale pravda je, že měl říkat ‘vláda zakázala dětem chodit do škol, vláda připravila živnostníky a zaměstnance nelogickými opatřeními o příjmy atd’,” zprostředkovala ČTK vyjádření Okamury jeho mluvčí Barbora Zeťová. Okamura také odmítl, že si Česko může dovolit další miliardové dluhy. “Na rozdíl od premiéra Babiše nepovažuju za bonus to, že se s rodinou či kamarády vidí občané jen přes internet a že lidé sedí doma,” poznamenal. V projevu mu také chyběl nástin návrhu řešení, jak chce vláda nastartovat ekonomiku.

Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky Babiš “celkem realisticky” zhodnotil uplynulý rok, zhodnotil chyby vlády, ale nedal moc naději pro rok 2021. “Mluvil o očkování, ale chyběla mi větší naděje pro ty, kteří z důvodu vládních opatření přišli o příjmy a možnost obživy, zde premiér sice vyjádřil pochopení a přidal vlastní podnikatelskou zkušenost, ale jeho Agrofertu se vládní opatření negativně prakticky nedotkla a těmto lidem a jejich rodinám premiér pro rok 2021 žádnou vizi větší vládní pomoci nedal,” sděli ČTK.

Místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová ocenila, že premiér “projevil nějakou sebereflexi” a uznal odpovědnost za vládní chyby. “Česko totiž v krizi funguje jen díky lidem, ne vládě. Mrzelo mě ale opakování omylu, že u nás není problémem chudoba: do zmíněné statistiky se totiž nepočítají příjmy po exekuci, ale před ní,” napsala na twitteru.

Zprávy - další články