Basketbalistky na evropském šampionátu skončily už v základní skupině

30. června 2019·Zprávy·Lukáš Vaněk

Ilustrační foto (Foto: facebook.com/ceskybasketbal)

České basketbalistky na mistrovství Evropy prohrály 57:70 s Černou Horou a turnaj pro ně skončil už v základní skupině. Aby mohl výběr trenéra Štefana Svitka pomýšlet na postup, musel v neděli v Rize buď zvítězit, nebo prohrát maximálně o jedenáct bodů.

Bez ohledu na výsledek večerního duelu Švédsko – Francie skončí český tým v tabulce skupiny B poslední. V jeho neprospěch hovoří jak porážka ve vzájemném utkání s Černohorkami, tak skóre v případné minitabulce s dnešním soupeřem a Švédskem.

Vstup do zápasu reprezentantkám vůbec nevyšel. První tři minuty nedokázaly skórovat, rychle prohrávaly 0:11 a už v první čtvrtině narostla jejich ztráta na 13 bodů, což by pro ně znamenalo vyřazení. Ani ve druhém dějství se Češky nevyvarovaly střeleckého výpadu a po čtyřminutovce bez koše šly do kabin za stavu 24:39 a s hrozbou konce v turnaji.

Ve třetí části sice vyrovnaly hru, ale další velký obrat jako proti Švédsku, s kterým ještě ve třetí čtvrtině prohrávaly už o 17 bodů a přesto vyhrály, nepřišel. Soupeřky měly převahu hlavně pod košem a skoro polovinu posledního dějství navíc tým dohrával bez obou pivotek Renáty Březinové a Kamily Štěpánové.

Češkám ještě svitla naděje 97 sekund před koncem, kdy byl místo úspěšného tříbodového pokusu Glory Johnsonové odpískán útočný faul a stav zůstal 57:64. Jenže právě Johnsonová se nakonec stala hrdinkou utkání.

Nejdříve proměnila oba trestné hody, a když trefila Krakovičová podobně jako v řadě dobrých českých střeleckých pozic jen obroučku, zařídily Černé Hoře postupový náskok Božica Mujovičová a právě naturalizovaná Američanka, která v utkání zazářila 27 body.

V první půli se navíc vůbec nedařilo obvyklé střelkyni Kateřině Elhotové a tým střelecky táhla pouze kapitánka Romana Hejdová s 16 body. Naopak Černá Hora se vedle Johnsonové mohla opřít i o Milicu Jovanovičovou a Mujovičovou (obě 19 bodů).