Brexit bez dohody podle britské policie ohrozí bezpečnost státu

Odchod Británie z Evropské unie bez dohody by ohrozil bezpečnost státu, prohlásil podle deníku The Guardian vysoce postavený představitel britské policie. Podle jeho názoru rizika spojená s neřízeným brexitem nedokážou odstranit sebelepší přípravy. Před brexitem bez dohody současně varoval i britský svaz potravinářského průmyslu, podle kterého by tato varianta měla na celé odvětví katastrofální dopady.

Policejní šéf pro boj proti terorismu Neil Basu upozornil, že po 31. říjnu, kdy Spojené království plánuje unii opustit v každém případě, by britská policie při variantě brexitu bez dohody ztratila přístup do schengenské informační databáze, ke jménům cestujících v letecké přepravě a nemohla by ani používat evropské zatykače.

Vzniklo by bezprostřední nebezpečí, že by do této země mohli vstupovat pachatelé závažných trestných činů (…) a my bychom o tom nevěděli,” řekl představitel Scotland Yardu. “Měli bychom hluboké obavy. Naše bezpečnost by tím byla ohrožena způsobem, jehož rozsah nedokážu odhadnout.”

(Policejní) systémy a nástroje byly Evropskou unií vyvinuty z velmi dobrého důvodu,” dodal Basu s tím, že ideální by pro policii bylo zachovat po brexitu současnou úroveň sdílení policejních poznatků.

K varování před brexitem bez dohody se dnes podle stanice BBC prostřednictvím svého čelného představitele Tima Rycrofta připojila i Federace potravinářského a nápojového průmyslu. Podle ní je “zcela zřejmé”, že takový odchod z EU by měl pro odvětví “katastrofální důsledky”. “Nastanou selektivní výpadky (dodávek), které budou do určité míry nepředvídatelné, neboť bude záležet na tom, který kamion projede a který nikoli. Myslíme si, že nastane vážné narušení (odvětví), které bude trvat týdny či měsíce po brexitu,” dodal Rycroft.

Premiér Boris Johnson řekl, že sice chce s Bruselem vyjednat novou brexitovou dohodu, ale že Británie koncem října opustí blok i bez ní. Země se podle něj musí přichystat na potíže, které s tím budou spojeny.

Zdroj: ČTK