Češi budou volit mezi kavárnou a hospodou, píšou zahraniční média

25. ledna 2018·Zprávy·Karolína Stránská

Foto: ČTK, koláž F1

Mezi kavárnou a hospodou se budou muset v pátek a v sobotu v druhém kole prezidentských voleb rozhodnout čeští voliči. Zatímco velkoměstští intelektuálové, kteří jsou označováni za "pražskou kavárnu", podporují Jiřího Drahoše, na Zemanovy příznivce se dá narazit spíše v pravé české hospodě, napsala agentura APA. Podle listů Der Standard a Kurier bude výsledek boje o Pražský hrad velmi těsný, rozhodnout nakonec může volební účast.

Několik dní před druhým kolem prezidentských voleb jsou šance Zemana a Drahoše na vítězství vyrovnané, podle listu Kurier tak zřejmě o budoucím prezidentovi České republiky rozhodnou hlasy voličů, kteří se dosud nepřiklonili ani k jednomu z kandidátů. Stejně jako podle agentury APA je také podle listu Kurier Česko v podstatě rozdělené na městské voliče podporující bývalého předsedu akademie věd a venkov, který se kloní k současné hlavě státu.

Podle agentury APA rozhodne nakonec zřejmě volební účast. Pokud bude vyšší, mohlo by to nahrát Zemanovi. Velká část tradičních nevoličů podporuje totiž podle agentury spíše současného prezidenta, a pokud by nakonec k volbám přece jen přišli, pomohlo by to právě jemu. Ve prospěch Jiřího Drahoše naopak hraje to, že jej podpořila většina neúspěšných kandidátů z prvního kola, poznamenala APA.

Deník Die Presse čtenářům vysvětluje, že v Česku je prezident tradičně vnímán jako “zvláštní morální autorita”. Současnou hlavu státu popisuje jako politika, který během své prvního mandátu Česko “polarizoval a krok za krokem vedl směrem na Východ”. Z příznivce EU se podle listu Zeman proměnil v jejího kritika. Drahoš se prezentuje jako Zemanův protiklad, který chce zemi “sjednotit”, napsal Die Presse.

Pozornost rakouských médií upoutala také úterní prezidentská debata na televizi Prima. Agentura APA za hlavní téma první ze dvou televizních střetů prezidentských kandidátů považuje spor o církevní restituce. Podle listu Der Standard dominovala “emocionální debatě” mezi “proruským a pročínským” Zemanem a jeho vyzyvatelem uprchlická krize.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články