Češi oslaví 17. listopad při pouličních slavnostech i protestech

Lidé v Česku si připomenou události spojené se 17. listopadem 1939 a 1989. Hlavním dějištěm oslav bude tradičně Praha, průvody, happeningy, koncerty, proslovy a další akce ke Dni boje za svobodu a demokracii jsou však naplánovány i v dalších měst. Hlavní město a Brno vedle toho čekají demonstrace proti vládě premiéra Andreje Babiše nebo prezidentu Miloši Zemanovi a jeho výrokům na adresu Romů. Sám prezident nemá v plánu k oslavám veřejně vystoupit.

Politici si budou v Praze listopadové události připomínat zejména u památníku na Národní třídě. Vedle toho budou pietní akty před Hlávkovou kolejí, v Žitné ulici nebo na Albertově.

Program k 17. listopadu letos obsadí ale celou Národní třídu, kde se při pouliční slavnosti Korzo Národní odehraje řada koncertů, divadelních představení, autorských čtení, výstav a programů pro děti. V podvečer se mohou lidé přesunout na Václavské náměstí, kde se uskuteční Koncert pro budoucnost. Závěr programu k 17. listopadu bude patřit předávání Cen Paměti národa v Národním divadle.

Některé spolky využijí svátek k tomu, aby demonstrovaly svůj nesouhlas s některými věcmi nebo se současnou politickou situací. Centrem Prahy tak posedmé projde satirický průvod masek s názvem Sametové posvícení, letos má podtitul “Situace je nadmíru výtečná” a chce poukázat na nešvary současnosti, jako jsou dopravní zácpy nebo nadužívání plastů. Z Hradčanského náměstí se pak vydají na pochod odpůrci premiéra Babiše a jejich cílem bude Staroměstské náměstí, kde má jejich protest vyvrcholit. Obdobná demonstrace bude odpoledne také na pražském náměstí Republiky nebo v Brně na náměstí Svobody.