Čeští hokejisté se na MS porvou o medaile s motivem Tater

Na květnovém mistrovství světa v Bratislavě a Košicích budou hokejisté bojovat o medaile, kterým dominuje postava hokejisty a slovenské hory. Podle Petera Packaně, který jejich podobu navrhl, jde o unikátní kousky.

Při jejich tvorbě jsem dostal volnou ruku. Za hlavní motiv jsem vedle postavy hokejisty zvolil slovenské hory. Do návrhu jsem je zakomponoval netradičně – výřezem, díky kterému je medaile i přes klasický kulatý tvar unikátní,” uvedl Packaň na představení medailí v Bratislavě.

Podle požadavků Mezinárodní hokejové federace musel dodržet dvě podmínky. Měl stanovenou maximální velikost a hmotnost, medaile navíc musely být kulaté. Cenné kovy váží přibližně 350 gramů a pro trojici nejlepších týmů bude připraveno vždy 33 kusů. Vyrobeny jsou se slitin mědi a zinku, povrch je upravován niklováním, zlacením a patinováním.

Medaile jsou společně s pohárem pro mistry světa nejzásadnější věcí na šampionátu. Jsme rádi, že jsme opět vytvořili unikátní medaile, které budou jejich držitelům připomínat zem a město, kde o jejich zisk bojovali. To byl náš hlavní cíl,” uvedl ředitel organizačního výboru Igor Nemeček. “Chtěli jsem, aby medaile byly krásné. Stejně tak si přejeme, aby byl krásný i celý šampionát,” dodal.

Trnaj začne v pátek 10. května. Češi do něj vstoupí hned první den zápasem proti obhájcům titulu ze Švédska. V bratislavské skupině B se dále postupně utkají s Norskem, Ruskem, Lotyšskem, Itálií, Rakouskem a Švýcarskem. První čtyři týmy postoupí do čtvrtfinále. Finále je na programu v neděli 26. května.

Zdroj: ČTK