Chytili jsme špatného muže, zní z berlínské policie. Terorista je na útěku a ozbrojený

Berlínská policie je podle serveru listu Die Welt přesvědčena, že zadržený podezřelý není skutečným pachatelem útoku na berlínský vánoční trh, který si v pondělí vyžádal 12 mrtvých a desítky zraněných. Občany na twitteru vyzvala k ostražitosti.

“Máme nesprávného muže,” řekl listu vysoce postavený policista. “A tím také novou situaci, protože skutečný útočník je ještě ozbrojený, volně se pohybuje a může napáchat další škody,” citoval server svůj policejní zdroj.

Policie to zatím oficiálně nepotvrdila. Na twitteru ale napsala, že zatčený, kterým je podle všeho pákistánský běženec, vznesená obvinění popírá. “Proto jsme zvláště ostražití. Buďte, prosím, také,” napsala berlínská policie.

Byl to cílený útok, potvrdil německý ministr vnitra

Německé úřady podle ministra vnitra Thomase de Maiziéra nemají žádné pochybnosti, že pondělní masakr v Berlíně byl útokem. Zběsilá jízda kamionu, který vjel do vánočního trhu v centru německé metropole, si vyžádala 12 životů a 18 těžce zraněných, uvedl ministr. Německé úřady zareagovaly zpřísněním bezpečnostních opatření.

“Už nemáme žádné pochyby, že hrozivé události včerejšího (pondělního) večera byly útokem,” řekl de Maiziére novinářům na tiskové konferenci v Berlíně po jednání bezpečnostní rady. “Nákladní vůz byl záměrně nasměrován do lidí, kteří chtěli na vánočním trhu strávit klidný a příjemný večer,” poznamenal. “Byl to brutální atentát,” prohlásil.

Podobně jako předtím kancléřka Angela Merkelová, která vychází z toho, že šlo o teroristický útok, vyzval ministr vnitra spoluobčany, aby neměnili svůj životní styl. “Nenechme si náš život určovat strachem,” nechal se slyšet. Zároveň ale vyjádřil přesvědčení, že je správné, aby dnes berlínské vánoční trhy zůstaly zavřené. V ostatních městech by podle něj měly pokračovat.

De Maiziére také uvedl, že podezřelý, který byl zatčen hned v pondělí, je zřejmě z Pákistánu, jak o tom již dříve informovala média. Muž, který obvinění své osoby popírá, podle ministra přišel do Německa v poslední den loňského roku a do Berlína letos v únoru. Do teroristických databází nebyl dříve zanesen.

Německý ministr vnitra dále potvrdil, že Polák, jehož tělo našla policie v kabině kamionu, který posloužil jako útočný prostředek, byl podle všeho zastřelen. Vyšetřovatelé ho proto považují za jednu z obětí, nikoli za útočníka.

 

Zdroj: ČTK