Do babyboxu v Pelhřimově odložili asi 1,5letého chlapce

19. ledna 2019·Zprávy·Lukáš Vaněk

Babybox, Zdroj: ČTK

Do babyboxu v Pelhřimově v pátek před půlnocí někdo odložil zdravého, podle odhadů patnácti až šestnáctiměsíčního chlapce. Váží devět a půl kilo, má šest zubů a dostal jméno Karel Spěváček. V tiskové zprávě to uvedl Ludvík Hess, zakladatel sítě babyboxů. Malý Karel je 181. dítětem odloženým do babyboxu v ČR za 13 let jejich existence.

Je zcela zdravý, jenom jej teď sestřičky zahřívají, protože byl trochu podchlazený, měl 35, 5 stupně,“ napsal Hessovi v textové zprávě přes mobilní telefon primář dětského oddělení Stanislav Houštěk. Babybox pelhřimovské nemocnice byl zřízen 21. 12. 2007 a dosud se v něm žádné dítě neocitlo.

První babybox v zemi začal fungovat v roce 2005, je to v podstatě novorozenecký inkubátor. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání a ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní zdravotnický personál. Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. V Česku nyní funguje 76 těchto schránek. Babyboxy mají i kritiky, kteří tvrdí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články