Do brněnské zoologické zahrady se po 14 letech vrátí lvi

Brněnská zoo v sobotu slavnostně otevřela novou expozici pro lvy, stála 17 milionů korun. Navštěvníci se mohou těšit na lvy konžské, na samici Kivu a samce Lolka. Lvi se do brněnské zoo vrátili po 14 letech.

Expozici návštěvníci najdou u Africké vesnice na samém vrcholku Mniší hory, zaujímá rozlohu bezmála 5000 metrů čtverečních. “Expozice využívá stávající zeleň a členitost terénu. Doplněná je jezírkem a několika vyvýšenými pahorky, které lvi rádi využívají k odpočinku. Pozorovací místa pro návštěvníky jsou komponována například jako osamocená domorodá chýše, havarované letadlo nebo jako průhled bujnou vegetací,” uvedl ředitel Zoo Brno Martin Hovorka.

Součástí komplexu jsou také zázemní vytápěné ubikace se třemi oddělenými boxy, obslužnou zónou, prostory pro chovatele a odstavným výběhem.

Samice do brněnské zoo přicestovala 11. července ze zoo v Ústí nad Labem. Ta ji získala v roce 2014 z Lisabonu. Samec z Gdaňsku dorazil do Brna 18. července. Oba lvi se spolu zatím seznamovali především uvnitř ubikací, návštěvníci je poprvé mohli vidět až dnes.

Lvi konžští obývají jihozápad Afriky, kde se přizpůsobili extrémním podmínkám pouští Kalahari a Namib. Poslední brněnský lev, samec Bali, odešel do Zoo Les Sables dˊOlonne ve Francii v roce 2003. Důvodem byly nevyhovující podmínky pro chov těchto šelem. Brněnská zoo chovala lvy nepřetržitě od roku 1953 a například v letech 1962 až 1972 odchovala 11 lvíčat.