FOTO DNE: NASA vybrala za nejlepší astronomický snímek záběr českého fotografa

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dnes publikoval jako astronomický snímek dne fotografii českého autora Petra Horálka s názvem Kdysi dávno za zimního slunovratu. Za dvacet let, kdy NASA snímky dne zveřejňuje, je to pátá fotografie z Česka. ČTK to sdělil Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

Na Horálkově panoramatické fotografii stojí autor na břehu Sečské přehrady a vyhlíží směrem nad obzor k planetě Venuši, která je letos v zimě nejlépe vidět nad jihozápadem jako večernice. Vidět je také Mléčná dráha a jasné světelné sloupy, které se vytvořily na padajících ledových krystalcích v mrazivém vzduchu. “Celá kompozice připomíná Malého prince od Antoina de Saint-Exupéryho, což byl také autorův záměr,” uvedl Suchan.

Pro Horálka je to osmé zveřejnění jeho fotografie jako astronomického snímku dne NASA od roku 2014. Tři z nich byly pořízeny v Česku. Snímek publikovaný loňského 1. července nazvaný Venuše, Jupiter a noční svítící mrak vytvořil Horálek okolo letního slunovratu také nad Sečskou přehradou. Pro letošní 16. září úřad NASA snímkem dne zvolil Úplněk nad Brnem.