HOKEJ: První zápas bez bodu. Crosbyho hvězdná parta porazila Česko

4. května 2015·Zprávy·Ivana Zítová

Čeští hokejisté na světovém šampionátu prohráli i s dalším adeptem na medaile. Po Švédsku byl nad naše síly i tým Kanady. Nejvíc práce měl brankář Ondřej Pavelec, který dostal šanci na úkor nejistého Saláka. Po zásluze byl vyhlášen nejlepším českým hráčem.

Čeští hokejisté prohráli ve svém třetím zápase na mistrovství světa v Praze s Kanadou 3:6 a připsali si druhý nezdar na turnaji. Ve 36. minutě sice vyrovnal na průběžných 2:2 Martin Zaťovič, favorizovaný soupeř se však ještě ve druhé třetině dostal opět do vedení a ve třetí části duel dovedl bezpečně do vítězného konce. Kanada se s plným počtem bodů posunula do čela základní skupiny A, svěřenci trenéra Vladimíra Růžičky jsou čtvrtí.

Český tým s Kanadou prohrál na vrcholném turnaji sezony potřetí za sebou, naposledy ji přehrál před pěti lety na šampionátu v Německu.

Po opatrném úvodu se do první šance dostali ve 3. minutě Jordán a Červenka, ani jeden z nich však odrytou branku po menším Smithově zaváhání netrefil. V další příležitosti se neprosadil ani Kovář.

Kanaďané předvedli mnohem lepší efektivitu. V 5. minutě Eberle rychle vybruslil zpoza branky a překvapil Pavelce. Češi tak i potřetí na turnaji inkasovali jako první.

Vyrovnat mohl Voráček, ale neuspěl stejně jako na druhé straně Crosby, jemuž však v ideálním zakončení zabránil Hejdův faul. Zámořští hráči přesilovku nevyužili, druhé branky se ale dočkali v závěru první třetiny. Po přesné Muzzinově přihrávce se trefil Hall.

Český tým však na gól v čase 19:01 dokázal rychle odpovědět. O 21 sekund později tečoval Kovářovu střelu Erat a překonal spoluhráče z Arizony v kanadské brance.

Ve druhé třetině nejprve při Smoleňákově vyloučení podržel spoluhráče Pavelec, poté se činil při první české přesilovce v zápase Smith. Jágr ani Nakládal jej však překonat nedokázali, po vyrovnání hráčů na ledě se neprosadil ani Sobotka.

Ve 36. minutě to bylo 2:2 a zasloužila se o to čtvrtá česká útočná formace. Střelu pohotově dorážejícího Simona přizvedl Zaťovič a vyprodaná O2 arena explodovala.

Radost však domácím fanouškům nevydržela dlouho. Kanaďané přidali a ještě ve druhé části získali vedení zpět. Pavelce překonal Couturier a jen díky dalšímu povedenému zákroku opory Winnipegu nevedli zámořští hráči o dvě branky. Na českého brankáře si ve velké šanci nepřišel Giroux.

V další početní výhodě ve třetí části však již počtvrté inkasoval. Ve 43. minutě Pavelce překonal Seguin. Šance na možný český obrat vzala další kanadská přesilovka a v ní chybná rozehrávka Koláře, po které střílel Crosby do prázdné branky. V 58. minutě ještě duel lehce zdramatizoval přesnou střelou Sobotka. Kouč Růžička se pak rozhodl pro power play, ve které Kanaďané přidali šestý gól.