HOKEJ: Výhra byla blízko! První zápas prohráli Češi až po nájezdech

1. května 2015·Zprávy·Ivana Zítová

Divoká přestřelka na úvod šampionátu. Deset branek v normální hrací době. Jen pár vteřin od vítězství. Nakonec prohra a zraněný Jaromír Jágr. První zápas šampionátu přinesl fantastickou podívanou!

Čeští hokejisté prohráli v úvodním zápase na mistrovství světa v Praze se Švédském 5:6 po samostatných nájezdech. Svěřenci trenéra Vladimíra Růžičky ve třetí třetině třemi góly otočili vývoj zápasu ze stavu 2:4 na 5:4, ale v 60. minutě v přesilové hře soupeře posílené odvoláním brankáře inkasovali. Nájezdy poté rozhodl obránce Olivier Ekman-Larsson. Češi tak poprvé v novodobé historii prohráli úvodní zápas na šampionátu. Jaromír Jágr zápas nedohrál. Po třetí třetině už jen seděl na lavičce a ledoval si zraněnou ruku. Zítra čeká český tým Lotyšsko.

Po opatrném úvodu jako první zahrozil Ekman-Larsson, Saláka v české brance však nepřekonal. Přesto se Švédové krátce nato dostali do vedení, když Eratovo nedorozumění s Němcem využil Lundqvist a zajistil Seveřanům náskok.

Švédský forčeking a aktivita následně dělaly českému týmu velké problémy a pomohly týmu kouče Martse i k další brance. Erat zastavil slibnou akci soupeře jen faulem a v následné přesilovce překonal Saláka střelou na bližší tyč Kronwall.

Až v polovině první třetiny se do první slibné šance dostali Češi, Enroth však Sobotkův samostatný nájezd zlikvidoval. Poté však byl vyloučen Lindholm a i domácí tým přesilovku využil. Nakládalovu střelu od modré tečoval Jágr a připsal si jubilejní 50. gól v reprezentačním dresu.

Blízko vyrovnání byl poté ještě v první třetině Koukal, ale neuspěl stejně jako v 25. minutě Klepiš. Při Ahnelövově vyloučení si poté vytvořili Češi trvalý tlak, gólman Dallasu však svůj tým držel ve vedení.

Když se poté domácí neprosadili ani v další početní výhodě, v níž si největší šanci vypracoval Jágr, udeřili hosté. V 35. minutě přehrál Lindholm u branky Novotného a přihrál Raskovi, který z otočky překonal Saláka potřetí.

Ve 43. minutě mohl přiblížit Švédy k výhře dokonce v oslabení Hjalmarsson, chybnou rozehrávku Voráčka však nevyužil. Češi následně díky pohotové dorážce Hertla snížili na 2:3, jejich radost ale dlouho nevydržela. O 76 sekund později se totiž hosté prosadili počtvrté. Möller zblokoval Krejčíkovu střelu na útočné modré čáře a z následného brejku se prosadil Lindström.

Češi ale nerezignovali a podařilo se jim v rozmezí 56 sekund srovnat se soupeřem krok. V 52. minutě nejprve po rychlém protiútoku překonal Enrotha bekhendovou střelou debutant na MS Simon, stejné zakončení zvolil následně v brejku také Červenka a i on švédského brankáře překonal. A to nebylo vše. Rozjásanou vyprodanou O2 arenu ještě více nadchl v 57. minutě Zaťovič, který dokonal český obrat.

K výhře v normální hrací době to však nestačilo. V 59. minutě totiž fauloval Koukal, Švédové přesilovou hru podpořili odvoláním brankáře a podařilo se jim vyrovnat. Navíc vzápětí fauloval Voráček, Seveřané měli další početní výhodu a zejména díky sérii Salákových zákroků zápas neskončil už po třetí třetině. Gólman Novosibirsku se činil i v prodloužení, v němž švédská přesilovka pokračovala.

O vítězi nakonec rozhodly samostatné nájezdy, ve kterých byli úspěšnější hosté. Zatímco Enrotha překonal jen Voráček, Salák nestačil na střely Lindholma a Ekmana-Larssona. Švédsko tak stejně jako na loňských olympijských hrách i MS Čechy porazilo.

Česká republika – Švédsko 5:6 po sam. nájezdech (1:2, 0:1, 4:2 – 0:0)

Branky a nahrávky: 14. Jágr (Nakládal, Voráček), 43. Hertl (Němec, Klepiš), 52. Simon (Hejda), 53. Červenka (Voráček, Čáslava), 57. Zaťovič (Novotný, Simon) – 4. J. Lundqvist (Sjögren, Josefson), 8. S. Kronwall (Ekholm, Lander), 35. Rask (Lindholm, Hjalmarsson), 45. Lindström (Möller), 60. Sjögren (Lindström, Klingberg), rozhodující nájezd Ekman-Larsson. Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Rantala – Suominen (oba Fin.), Lazarev (Rus.). Vyloučení: 4:5. Využití: 2:2. Diváci: 17.383 (vyprodáno).

Sestavy:

ČR: Salák – Němec, Hejda, Nakládal, Kolář, Krejčík, Čáslava, Jordán – Voráček, Sobotka, Erat – Jágr, Jan Kovář, Klepiš – Červenka, Novotný, Hertl – Simon, Koukal, Zaťovič. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.

Švédsko: Enroth – Klefbom, Ekman-Larsson, Klinberg, S. Kronwall, Ahnelöv, Rahimi, Ekholm – Sjögren, J. Lundqvist, Josefson – Eriksson, Lander, F. Forsberg – Möller, Ericsson, Lindström – Lindholm, Rask, Hjalmarsson. Trenér: Pär Marts.