Kojenecké ústavy mají na dítě negativní vliv, tvrdí Češi

Většina Čechů se domnívá, že kojenecké ústavy mají na vývoj dítěte negativní vliv. Více než dvě třetiny lidí jsou pak přesvědčeny, že je možné opuštěné děti umisťovat do jiných zařízení s lepšími podmínkami. Vyplývá to z průzkumu společnosti Median pro Nadaci Sirius. U příležitosti Mezinárodního dne rodin ho dnes zveřejnila Asociace Dítě a rodina.

Podle Medianu se 87 procent lidí domnívá, že kojenecké ústavy mají na děti negativní vliv. Sedm z deseti si pak myslí, že tyto následky mají trvalý charakter. Stejně tak převládá názor, že děti vyrůstající v kojeneckém ústavu se chovají jinak než ostatní děti.

Přesto většina míní, že kojenecké ústavy jsou potřebnou součástí péče o malé děti bez rodiny. Neshledává je ale za nejlepší alternativu pro výchovu a umístění těchto dětí. Podle dvou pětin dotázaných by děti měly jít do adopce a podle třetiny k příbuzným. “Tento postoj koresponduje s většinovým přesvědčením, že pro výchovu dítěte je nejlepší prostředí rodiny,” uvedl autor průzkumu. Opuštěné děti by primárně do kojeneckého ústavu umístilo osm procent respondentů.

Mezi veřejností pak podle průzkumu panuje mylná představa o důvodech umisťování dětí do kojeneckých ústavů. Dle odhadu respondentů jsou děti do kojeneckých ústavů častěji umisťovány na základě rozhodnutí soudu než samotnými rodiči. Ve skutečnosti je však na základě žádosti rodičů umisťováno 81 procent těchto dětí.

Zdroj: ČTK