Komunisté podle Petříčka nemají co mluvit do zahraniční politiky

15. února 2019·Zprávy·Lukáš Vaněk

Šéf české diplomacie a uchazeč o místopředsednické křeslo v sociální demokracii Tomáš Petříček se ohradil proti komunistické kritice své zahraniční politiky. I když podpořila vládu, nemůže mluvit do zahraniční politiky či politického a bezpečnostního ukotvení, napsal na twitter. Komunisté v pátek pověřili svého předsedu Vojtěcha Filipa, aby jejich výhrady k zahraniční politice probral s předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO). Petříček na sociálních sítích odpověděl, že o personálních otázkách rozhoduje za ČSSD její předseda Jan Hamáček.

KSČM opět vyzývá k mému odvolání z vlády, i když podpořila programové prohlášení s jasným prozápadním kurzem, včetně našeho členství v EU a NATO. Já tuto politiku naplňuji i proto, že jde o mé osobní přesvědčení,” uvedl Petříček na twitteru. Podotkl, že KSČM není stranou vládní koalice, a nemůže tak do zahraniční politiky či politického a bezpečnostního ukotvení Česka mluvit.

Podle dnešního prohlášení komunistů je Petříčkova zahraniční politika jasně v rozporu s národními zájmy Česka a naprosto ignoruje jeho historické zkušenosti. Kritizují zejména jeho nedávnou cestu na Ukrajinu a postoj k situaci ve Venezuele. “Oznámil novinářům, že Ukrajina bojuje proti ruské agresi a proruským povstalcům a v Mariupolu pak podpořil suverenitu a územní celistvost Ukrajiny a připojil se k sankcím proti Rusku,” popsali prohřešek ministra. Za skandální pak označili, že se neohradil proti novému ukrajinskému zákonu, který rozšiřuje řady ukrajinských válečných veteránů o někdejší banderovce.

Česká diplomacie je podle KSČM jen servilním vazalem Spojených států, Francie a Německa. Možnost chovat se suverénně podle nich vláda promarnila v případě Venezuely, když se rozhodla uznat za prozatímního prezidenta státu Juana Guiadóa. “Není prezidentem Venezuely, nemůže se za něj vyhlásit,” řekl Filip a zdůraznil, že uznání Guiadóa prozatímním prezidentem je “v rozporu s mezinárodním právem a chartou OSN”.

Filip bude s Babišem jednat v druhé polovině příštího týdne. Vedle ministra za ČSSD Petříčka kritizují působení ministra dopravy za ANO Dana Ťoka. Babiš nedávno řekl, že to není KSČM, která rozhoduje, kdo bude ve vládě a kdo nebude.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články