Konec věčně vybitých telefonů? Žena vynalezla baterii, která vydrží 400 let!

Rozčiluje vás, že baterie vašeho mobilního telefonu moc dlouho nevydrží? Možná se blíží konec vašeho trápení. Studentka jménem Mya Le Thai z Kalifornské univerzity v Irvine totiž učinila revoluční vynález. Za pomoci nanotechnologií se jí podařilo vytvořit takovou baterii, která vydrží i několik staletí. Vynález by mohl změnit řadu oblastí lidského života.

Americká sutdentka Mya Le Thai učinila v roce 2016 revoluční objev, když přišla na to, jak vytvořit baterii, kterou není nikdy potřeba vyměnit. Většina dobíjecích baterií má jen určitou životnost. Klasicky vydrží 5 až 6 tisíc cyklů, 7 tisíc v nejlepším případě. Nová technologie, na kterou přišla Thai, však umožní baterii přežít až 200 tisíc cyklů nabíjení.

Jak je to možné? Nanodráty využívané u baterií jsou tenčí, než lidský vlas. Po mnoha cyklech ztrácí svou integritu a baterie přestává fungovat. Studentka však pokryla zlatý nanodrát elektrolytickým gelem a mnohanásobně tak zvýšila jeho životnost.

Během tří měsíců testování absolvovaly nově vytvořené dráty 200 cyklů nabíjení a žádný z nich nejevil známky opotřebení. Objev by proto mohl změnit elektroniku tak, jak ji známe. U běžně používaného zboží, jako jsou mobilní telefony, počítače nebo dokonce automobily by se nemusely již nikdy nahrazovat baterie za nové a nehrozilo by jejich opotřebování. Podle vědců je přitom možné zajít ještě dál. Vynález by prý mohl výrazně pomoci například i v kosmonautice.

Vynález je však stále ještě v plenkách a na jeho dalším rozvoji se nadále usilovně pracuje. Jednou z oblastí, kterou se vědci zabývají, je například nalezení levnějšího materiálu, než je zlato.

Galerie