Kramářova vila v Praze se v sobotu otevře veřejnosti

Poprvé v letošním roce si mohou zájemci prohlédnout Kramářovu vilu v Praze, která slouží jako rezidence českých premiérů. Počínaje dneškem ji bude úřad vlády pravidelně zpřístupňovat veřejnosti každou sobotu až do října, vedle toho bude pro návštěvníky otevřena i v neděli 20. května při festivalu architektury Open House a o státních svátcích 6. července, 28. října a 17. listopadu.

“Úřad vlády ČR tím pokračuje v otevřenosti úřadu a zpřístupnění historických paláců, které spravuje,” uvedla k pravidelnému zpřístupnění vily mluvčí vlády Barbora Peterová.

Podle ní se prohlídky budou konat v organizovaných skupinách v době od 09:00 do 16:00. Výjimkou budou soboty 7. července a 27. října, kdy se den otevřených dveří ve vile neuskuteční vzhledem k předchozímu nebo nadcházejícímu státnímu svátku, při kterém vila bude otevřena.

Zdroj: Wikipedie

Návštěvníci se při prohlídkách dostanou nejen do domu, ale prohlédnout si budou moci i zahrady. Průvodci je při tom seznámí s životem prvních majitelů vily, kterými byli československý premiér Karel Kramář a jeho manželka Naděžda, a s historií a současností budovy z roku 1915.

Vila byla vystavěná na staré baště a má přes 50 místností. Po smrti manželů Kramářových objekt přešel do vlastnictví Společnosti dr. Karla Kramáře, která ho pronajala Národní galerii. Posléze nemovitost převzalo Národní muzeum a v roce 1952 se dostala do správy Úřadu předsednictva vlády, které ji využívalo k reprezentačním účelům a ubytování státních návštěv. Od roku 1998 vila slouží jako rezidence českých premiérů.

Zdroj: ČTK