Krejčíř si stěžuje na špatné podmínky ve vězení

12. července 2018··Lukáš Vaněk

Jihoafrická média informují o nejnovějších stížnostech vězněného Čecha Radovana Krejčíře, který se domnívá, že se ho jihoafrické úřady snaží zabít tím, jaké podmínky mu vytvořily ve věznici. Krejčíř je v JAR vězněn od roku 2013; v roce 2016 byl odsouzen k 35 letům vězení za pokus o vraždu, únos, mučení a obchod s drogami. V JAR je spojován s dalšími zločiny včetně vražd a také několikanásobného pokusu o útěk z vězení. Verdikt byl zatím vynesen pouze v kauze pokusu o vraždu Bhekiho Lukheleho.

Server The South African dnes napsal, že Krejčíř si nově stěžoval, že jeho cela je příliš malá, byl mu zabaven počítač a nemůže se Skypem spojit s rodinou. Na lůžku prý má nekvalitní matraci, z níž ho bolí záda, a nesnáší africké jídlo, které mu dávají. Domnívá se, že se ho úřady pokoušejí zabít, nebo vytvořit takové podmínky, aby se zabil sám.

Přestože jsem Východoevropan, jsem nucen jíst jídlo, které je vždy studené a většinou určené pro lidi zvyklé na africkou stravu… Nemám náležitou zdravotní péči pro své četné zdravotní problémy, mezi nimiž jsou potíže dýchacího a pohlavního ústrojí a také nález na kůži, který nebyl diagnostikován,” citovaly jihoafrické servery z Krejčířových stížností.

Krejčíř také tvrdí, že žije v cele o ploše 3,9 metru čtverečních, což neodpovídá mezinárodně uznávanému minimu 5,5 metru čtverečních. “Drží mne ve zvířecích podmínkách, žádná lidská bytost si nezaslouží být zavřena v kleci,” citoval Krejčíře server Times Select.

Jihoafrické sdělovací prostředky k informaci o Krejčířových stížnostech připomínají jeho potíže se zákonem v České republice, odkud uprchl roku 2005. Česko o jeho vydání usiluje od roku 2007, před třemi lety byl v Česku odsouzen k 15 letům vězení za snahu o vytunelování státního podniku Čepro a přípravu vraždy celníka, Krejčíř se proti tomuto rozsudku loni odvolal.

V JAR se Krejčíř nejprve snažil extradiční proces zpomalit žádostí o politický azyl, ale před dvěma lety tuto žádost stáhl a vydávací řízení tak mohlo pokračovat. Letos jihoafrický soud rozhodl, že Krejčíř může být Česku předán, ovšem konečné slovo o případném vydání bude mít jihoafrický ministr spravedlnosti Michael Masutha.

Zdroj: ČTK

- další články