Kvalita vody v některých českých rybnících se zhoršila

Většina přírodních koupališť v Česku nabízí i v druhém prázdninovém týdnu dobrou kvalitu vody bez zdravotních rizik pro plavce. Hlavní výjimkou zůstává rybník Kachlička na Havlíčkobrodsku, kde ve čtvrtek hygienici prodloužili zákaz koupání. Jako nevhodnou ke koupání odborníci nově hodnotí vodu v koupališti v Sedmihorkách v Českém ráji a v rybníku Domanínský na Žďársku. Naopak v koupacím jezírku v plzeňském Škodalandu se kvalita vody zlepšila.

Na severu Čech je ke koupání nevhodné přírodní koupaliště v Jetřichovicích na Děčínsku. Důvodem je možný výskyt cerkárií, tedy larev ptačích motolic, které způsobují svědivou vyrážku.

Vyhnout by se plavci měli i přírodním koupalištím v Chrastavě u Liberce a nově i v Sedmihorkách na Semilsku. Kvalitu vody v tamější rybníku Bažantník hygienici ohodnotili druhým nejnižším stupněm na pětistupňové škále. Důvodem jsou sinice a snížená průhlednost vody.

Na stupni tři, značícím zhoršenou kvalitu vody, jsou Máchovo a Hamerské jezero na Českolipsku. V obou případech je důvodem zvýšený výskyt sinic.

Na západě Čech je podle odborníků nevhodná ke koupání přehrada České údolí u Plzně. Podle měření Povodí Vltavy je voda v přehradě průhledná jen do 35 centimetrů a má vysoký obsah chlorofylu. Dobrou zprávou pro milovníky vodních sportů z Plzeňska je zlepšení kvality vody v koupacím jezírku v plzeňském areálu Škodaland, které je opět otevřené.

Zdravotní riziko pro plavce představuje Velký rybník u Hroznětína na Karlovarsku. Měření naopak potvrdila kvalitní vodu na přehradě Skalka u Chebu, která se v minulých letech potýkala s přemnoženými sinicemi.

Na východě Čech hygienici žádný zásadní problém s kvalitou vody nezjistili. Zhoršenou průhlednost již tradičně vykazují rybníky Rosnička, Dlouhý a Hluboký v Pardubickém kraji. Zhoršenou kvalitu vody má koupaliště v Dolcích u Trutnova. Naopak v rybníku Vejsplachy u Vrchlabí se situace zlepšila, ale voda je méně průhledná.

Na Vysočině stále platí zákaz koupání v rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku vydaný koncem června. Tento měsíc se voda zhoršila i v některých dalších nádržích na Vysočině. Rybník Domanínský na Žďársku je kvůli tomu ke koupání nevhodný.

Nadále riziková s ohledem na přítomnost cerkárií v minulých letech je nádrž Brušperk na Frýdecko-Místecku. Obdobná situace přetrvává i na všech třech koupacích místech Těrlické přehrady.

Na jižní Moravě má mírně zhoršené vlastnosti přírodní koupaliště Palava na Blanensku. Důvodem jsou zelené řasy, zvýšený obsah chlorofylu a snížená průhlednost. Koupat se tam přesto podle hygieniků dá.

Osprchovat se po koupání hygienici doporučují v případě vodních nádrží Bystřička a Horní Bečva na Vsetínsku, stejně jako slepého ramena řeky Moravy Pahrbek u Napajedel na Zlínsku. Sprchu by neměli vynechat hlavně citlivější lidé, například alergici.

Zdroj: ČTK