Lékaři zachraňují nenarozené dítě ženy z Třebíče v mozkové smrti. Rodině můžete pomoci i vy

6. června 2019·Zprávy·Barbora Pisingerová

Ilustrační foto.

Veřejnou sbírku vyhlásil policejní odborový svaz a krajská policie na Vysočině pro třebíčského policistu, jehož manželka je v brněnské nemocnici v mozkové smrti a lékaři se snaží zachránit její nenarozené dítě. Sbírku pořádá Nezávislý odborový svaz Policie ČR (NOS PČR) ve spolupráci s krajskou policií od 1. června, je vypsaná do 31. července. Milan Novotný z NOS PČR z Vysočiny řekl ČTK, že zatím nelze říci, kolik peněz se už vybralo.

Mozkovou smrt sedmadvacetileté ženy v důsledku masivního krvácení do mozku lékaři konstatovali, když byla v 16. týdnu těhotenství. Na přístrojích ji chtějí udržet alespoň do 24. týdne těhotenství, popsal její manžel, policista Vojtěch Votava. Nenarozené děťátko je podle lékařů v pořádku a životaschopné. Manželé už mají syna.

Nemoc se u jeho choti objevila v průběhu prvního těhotenství v roce 2016. Měla epileptický záchvat a lékaři u ní po vyšetření odhalili výdutě v mozku. Po komplikovaném porodu přivedla na svět zdravého chlapečka. Pak začala léčba včetně radiační terapie gama nožem. Užívala léky na epilepsii a lékaři jí po dvou letech povolili znovu otěhotnět. “Byla nadšená, protože si vždy přála mít velkou rodinu,” uvedl Votava.

Manželku našel jednou na zemi v bezvědomí, když se vrátil domů z noční služby. Uvedl, že byl na něco podobného připravený, protože už dřív zažil její epileptické záchvaty. Tentokrát se ale neprobírala a v sanitce, která ji vezla do třebíčské nemocnice, se její stav ještě zhoršil. Následoval převoz vrtulníkem do Brna, kdo po hodinách vyšetřování lékaři konstatovali, že už v sanitce byla mozkově mrtvá.

Sbírkový účet je 4200555535/6800. Protože NOS PČR pořádá několik sbírek, je nutné uvést i variabilní symbol, který je u Vojtěcha Votavy 326027. “Loni na Vysočině vyhlásil veřejnou sbírku ve prospěch dětí havlíčkobrodské policistky, která zemřela na rakovinu,” řekl ČTK Novotný.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články