Liberecký soud řeší úmrtí chlapce (†14) v bazénu: Plavčík vinu odmítá, hrozí mu až 6 let

27. června 2018·Zprávy·Barbora Pisingerová

Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock

V Liberci začal soud se čtyřiadvacetiletým bývalým plavčíkem městského bazénu v Liberci. Obžalovaný je v souvislosti s tragickým úmrtím čtrnáctiletého chlapce ze září 2016, který se udusil v sací rouře atrakce zvaná divoká řeka. Za přečin usmrcení z nedbalosti muži hrozí až šest let vězení, vinu už dříve odmítl. U soudu nevypovídal.

“Už jsem se k tomu vyjadřoval dvakrát,” řekl jen. Příbuzní mrtvého chlapce po něm požadují 3,5 milionu korun za nemajetkovou újmu. Soud bude ve středu odpoledne pokračovat výslechy svědků.

Chlapec zemřel 3. září 2016, do potrubí se dostal, když on a jeho tři kamarádi násilně odstranili mřížku z atrakce zvané divoká řeka a proud ho vtáhl dovnitř. Podle pitvy zemřel hoch na následky udušení.

Plavčík vinu odmítá

Bývalého plavčíka libereckého bazénu policie obvinila na základě znaleckého posudku. Znalec dospěl k závěru, že se plavčík nevěnoval dostatečně dění u vodní atrakce. “V pozici zaměstnance plaveckého bazénu nedostatečně sledoval jednání návštěvníků bazénu, což bylo v rozporu s jeho pracovní smlouvou,” řekl státní zástupce Bedřich Skalický.

Obžalovaný na policii vinu na smrti chlapce odmítl. Soudkyně ve středu jeho výpověď přečetla. “Zpětně si neustále promítám, řeším, zda jsem nepochybil, ale myslím si, že nepochybil,” řekl při výslechu. Podle něj se nedělo nic neobvyklého, napomenul jen skupinu chlapců, jež si hrála s míčem.

V divoké řece se děti podle něj běžně potápějí, hrají na babu či jinak škádlí. Mřížku, kterou chlapci odtrhli, popsal jako otvor ve stěně velký asi 30 centimetrů, který je od něj vzdálený šest metrů. “Vidím ho jako flek. Pokud se tam potápěli, nevyhodnotil jsem to jako riziko,” uvedl obžalovaný.

Kamarádi nic neřekli

To, že se děje něco neobvyklého, zjistil, až když jeden muž vytáhl z divoké řeky kachličku a po chvíli další dvě. Když začal hledat, odkud jsou, našel poškozenou mříž. S kolegou následně nechal atrakci uzavřít a lidé ji museli opustit. V tu dobu ale netušil, že se něco stalo. Kamarádi mrtvého chlapce totiž nic neřekli a pátrání po dítěti začalo až po dalších zhruba čtyřech hodinách, kdy už byl bazén uzavřený.

“Chlapci říkali, že si tam hráli na honěnou a schovávanou a nemohou ho najít,” řekl u soudu policista Martin Hájek. Podle něj neúspěšně prohledali celý areál a až pak se jeden z plavčíků zmínil o tom, že v divoké řece je poškozená mřížka.

Když se policista ponořil, uviděl nohy. Vytrhl proto mřížku a neúspěšně se snažil chlapce vytáhnout. “Bylo to minimálně dva metry, nedosáhl jsem na něj,” uvedl Holub. Neúspěšní byli poté podle něj i potápěči, k mrtvému chlapci se dostali záchranáři až po vypuštění vody a odřezání trubek.

Provozovatel bazénu obviněn nebyl, stejně jako kamarádi zemřelého, kteří s ním byli v bazénu. Policie je sice prošetřovala pro podezření z neposkytnutí pomoci, z ničeho ale neobvinila.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články