Maláčová se chce soustředit na navyšování platů či podporu rodin

Čerstvě jmenovaná ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) se chce v úřadu soustředit na zvýšení platů ve veřejné sféře a minimální mzdy, na návrhy v oblasti podpory rodin či politiku zaměstnanosti. Novinářům to v pondělí řekla poté, co ji na ministerstvo uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Předseda vlády Maláčové popřál, aby se jí dařilo. Podle Babiše před ní stojí velké výzvy jako například důchodová reforma.

Maláčová řekla, že programové prohlášení vlády je z hlediska jejího ministerstva výživné. “Čeká nás celá řada novel, legislativních změn, velký kus práce,” uvedla. Zmínila zvýšení platů ve veřejné sféře, kde podporuje požadavek odborů na růst o deset procent, prezident Miloš Zeman s Babišem a ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) se dříve shodli na tom, že takové zvýšení by nebylo adekvátní. Vláda počítá s růstem částky na platy o šest procent.

Jako další priority zmínila Maláčová zvýšení minimální mzdy, důchodů a podporu rodin. “Je to například podpora samoživitelek a dětí ohrožených chudobou, pokud jejich rodiče neplatí alimenty, návrh na sdílené pracovní místo,” uvedla. Chce se zaměřit také na oblast zaměstnanosti v souvislosti se stárnutím populace, ale i společenskými změnami spojenými například s digitalizací.

Od 1. července 2019 chce Maláčová prosadit obnovení náhrady mzdy v prvních třech dnech pracovní neschopnosti ve výši 60 procent denního vyměřovacího základu, doplnilo ministerstvo v tiskové zprávě. Návrh ČSSD na zrušení takzvané karenční doby je nyní ve Sněmovně.

Prioritami nové ministryně jsou rovněž zrychlení posuzování a rozhodování lékařské posudkové služby a tvorba legislativy, která řeší sociální práci a systém sociálního bydlení. Maláčová dále uvedla, že ji v nejbližším období čeká personální stabilizace ministerstva, kde je potřeba doplnit chybějící odborné náměstky.

Babiš zdůraznil, že ministerstvo práce má z hlediska výdajů největší rozpočet ze všech. “Jsou tam samozřejmě v rámci programového prohlášení velké výzvy jako důchodová reforma,” uvedl. Protože Senát před 14 dny vrátil Sněmovně důchodovou reformu, poslanci by se měli mimořádně sejít v srpnu, aby ji mohli v nějaké podobě schválit. Babiš řekl, že se jedná o vhodném termínu, pravděpodobně po 21. srpnu.

Hnutí STAN v pondělí v tiskové zprávě uvedlo, že by se Maláčová měla soustředit na čtyři hlavní problémy. Patří mezi ně důchodová reforma, zkvalitnění péče pro seniory, zefektivnění systému sociálních dávek a řešení problematiky sociálně vyloučených lokalit. Poslankyně Pirátů Olga Richterová považuje za hlavní úkoly Maláčové řešení problematiky dostupného bydlení či IT systémů a digitalizace.

Sdružení místních samospráv v tiskové zprávě uvedlo, že v sociální oblasti existuje řada problémů, které obcím komplikují život. Jednou z priorit, které budou obce po ministerstvu požadovat, je vyšší kontrola sociálních dávek určených na bydlení a především jejich snížení tam, kde jsou nadužívány nebo zneužívány. Řešit by se podle sdružení mělo i sociální bydlení, systém ale má brát v potaz specifickou situaci jednotlivých regionů a zejména malých obcí.

Zdroj: ČTK