Marocký džihádista přiznal, že setnul skandinávskou turistku

31. května 2019··Barbora Pisingerová

Jeden z podezřelých v případu vraždy dvou skandinávských turistek v Maroku se ve čtvrtek přiznal, že jednu z žen sťal. Policie jeho a další dva společníky viní také z příslušnosti k teroristické organizaci Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura AFP. Džihádisté turistky zabili v noci na 16. prosince loňského roku v pohoří Vysoký Atlas. Kromě nich policie stíhá dalších 21 podezřelých, kteří čelí různým obviněním souvisejících s terorismem.

“Jednu z nich jsem sťal, lituji toho,” řekl u soudu Abdassamád Idžúd. “Islámský stát jsme měli rádi a modlili jsme se za něj,” dodal pětadvacetiletý mladík.

U vraždy turistek byli celkem tři muži – dva zabíjeli a třetí je při tom natáčel. Ten také video následně zveřejnil na sociálních sítích ve skupinách nakloněných IS.

Idžúd u soudu sdělil, že se živil jako pouliční prodejce. Studoval také na salafistické islámské škole, která je v Maroku známá tím, že odmítá džihádismus a jakékoliv násilí. Po neshodě s jejím ředitelem se rozhodl, že se připojí k teroristům z IS. Neměl ale pas, takže se nedostal do Sýrie. Rozhodl se proto “dělat džihád tady (v Maroku),” řekl soudu. Cílem jeho útoků měli být cizinci.

“Říkali jsme si, že budeme útočit na křesťany, protože oni v Sýrii zabíjejí muslimy, ničí mešity a nemocnice,” dodal. Na videu natočeném před vraždou, ale zveřejněném až po ní, ve kterém se přiznává k příslušnosti k IS, hovoří o pomstě za bratry v Sýrii.

On ani ostatní ze skupiny zadržených však neudržovali kontakt s vedením IS v Iráku a v Sýrii, k teroristické organizaci oficiálně nepatřili a ta se k jejich vraždám ani nepřihlásila.

Ve skupině zadržených je pouze jeden cizinec španělsko-švýcarského původu, který se do Maroka odstěhoval, když konvertoval k islámu.

Třem mužům podezřelým z vraždy turistek hrozí trest smrti, který Maroko sice vyměřuje, od roku 1993 ho ale nevykonává.

Těla čtyřiadvacetileté Dánky Louisy Vestagerové Jespersenové a osmadvacetileté Norky Maren Uelandové objevil 17. prosince francouzský pár deset kilometrů od obce Imlíl. Ta slouží jako výchozí bod pro výstup na horu Túbkál, nejvyšší vrchol pohoří Vysoký Atlas.

Zdroj: ČTK

- další články