Nouzový stav může vláda prodloužit do středy 23. prosince

9. prosince 2020·Zprávy·Lenka Skrzeczkova·ČTK

Ilustrační foto (Foto: Facebook Poslanecká Sněmovna Parlamentu České republiky)

Nouzový stav kvůli epidemii nového koronaviru bude moci v Česku platit do středy 23. prosince. Sněmovna dnes souhlasila s jeho dalším prodloužením podle návrhu KSČM o 11 dnů. Kabinet ANO a ČSSD, který komunisté v dolní komoře tolerují, žádal o možnost stavu nouze dalších 30 dnů do pondělí 11. ledna. Tento návrh dolní komora po téměř šestihodinové diskusi zamítla.

Bez souhlasu Sněmovny by nouzový stav skončil se sobotou 12. prosince. Jsou na něj vázány restrikce k omezení šíření nákazy, jak je stanoví protiepidemický systém ministerstva zdravotnictví. O dalším prodloužení nouzového stavu kabinet rozhodne ve čtvrtek ráno.

Sněmovna při podzimní vlně epidemie posuzovala už třetí vládní žádost. Koncem října souhlasila dolní komora s prodloužením nouzového stavu o 17 dnů a ve druhé polovině listopadu o 22 dnů. Kabinet chtěl vždy měsíc.

Na jaře trval v Česku nouzový stav 66 dnů, nynější bude moci zatím být 79 dnů. Vláda může rozhodnout vždy jen o prvních až 30 dnech, pak už je nutný souhlas poslanců.

Babiš: Prodloužení nouzového stavu je nutné, nákaza neopadá

Prodloužení nouzového stavu do 11. ledna, o které vláda požádala Sněmovnu, je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nutné kvůli celoplošným opatřením proti epidemii koronaviru. Cílem nejsou represe obyvatelstva, ale jeho ochrana, řekl dnes ministerský předseda poslancům. Podle něj se současný stav, kdy mírně roste počet pacientů s nemocí covid-19 i počet zemřelých s koronavirem, asi do Vánoc nezmění. Babiš obvinil opozici, že odmítavým postojem k prodloužení nouzového stavu chce vyvolat chaos a ohrožuje životy občanů.

“Když říkáte, že nouzový stav nepotřebujeme, tak ohrožujete životy. Když se to neprodlouží, je to chaos, je to katastrofa, je to ohrožení životů,” prohlásil Babiš. Podle něj vláda dělá maximum pro to, aby občany ochránila. “Nerozumím tomu, proč tady se dělá politika,” řekl ve Sněmovně. Opozici také vzkázal, že nenavrhla, co má vláda dělat, ale všechno jenom kritizuje.

Premiér podle předsedy ODS Petra Fialy kritiku vládního postupu nepochopil. Podle Fialy věc nestojí tak, že bude buď nouzový stav, nebo chaos. Vláda má podle něho dostatek možnosti, jak udržet protikoronavirová opatření i bez stavu nouze.

Babiš varoval, že počty nakažených se budou zvyšovat. “Čísla budou pravděpodobně stoupat. Je předpoklad, že se to do Vánoc nezmění, a uvidíme, zda se to promítne do obsazenosti kapacit zdravotnictví,” uvedl předseda vlády.

“Nikdo z občanů ani nikdo z nás po nouzovém stavu netoužíme,” řekl Babiš. Podle něj je třeba zabránit tomu, aby se počet nakažených neřízeně zvyšoval. Zamezit tomu mohou pouze celoplošná opatření včetně omezování shromažďování, než bude k dispozici vakcína proti koronaviru.

Premiér v této souvislosti varoval před dezinformacemi a odmítáním očkování proti koronaviru. Vakcína je podle Babiše jediným řešením, jak epidemii zvládnout. “Vakcinace je lepší než sedět měsíce doma,” dodal.

Zprávy - další články