Po útoku ve Francii není potřeba zvyšovat v ČR opatření, říká Hamáček

12. prosince 2018·Zprávy·Karolína Stránská

Jan Hamáček, FOTO: Karolína Stránská, Frekvence 1

Po úterním útoku ve Štrasburku není podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) zapotřebí zvyšovat v Česku bezpečnostní opatření. Policie je preventivně posílila 1. prosince v souvislosti s vánočními svátky a trhy. Bezpečnostní složky monitorují veškeré možné hrozby v Česku i v zahraničí, dodal Hamáček na twitteru. To, že jsou současná opatření dostatečná, potvrdil i policejní prezident Jan Švejdar. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) česká vláda zvláštní kroky kvůli útoku dělat nebude.

Účast rodinám i pozůstalým vyjádřil na twitteru také ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). “Nikdo nemá právo své požadavky, své názory nebo své náboženství vnucovat ostatním lidem násilím. Doufám, že pachatel bude brzy dopaden a potrestán,” uvedl ministr, který ve Štrasburku několik let pracoval.

Podle Babiše je teroristický útok ve Štrasburku tragédií i kvůli tomu, že se stal ve městě, kde sídlí Evropský parlament a další instituce. Jde o varování, řekl ve středu při odchodu z jednání sněmovního hospodářského výboru. Připomněl rovněž rozhodnutí Ústavního soudu, podle kterého soudy budou znovu přezkoumávat zákonnost zajištění cizinců i po jejich propuštění nebo deportaci.

“Přicházejí cizinci – pokud si berou naše manželky účelově – sledujeme to, ale bylo by dobré, kdyby to všichni občané naší země vnímali, že musíme naši bezpečnost hlídat, a my to i děláme samozřejmě,” dodal. Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) v nedávno zveřejněné výroční zprávě uvedla, že zaznamenala nový trend: sjednávání účelových sňatků Češek s cizinci.

Na twitteru premiér ve francouzštině vyjádřil soustrast rodinám obětí a popřál brzké uzdravení zraněným. “Česká republika je odhodlána stále stát po boku Francie tváří tvář zbytečnému násilí a všem činům pramenícím z nenávisti,” napsal.

Účast rodinám i pozůstalým vyjádřil na twitteru také ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). “Nikdo nemá právo své požadavky, své názory nebo své náboženství vnucovat ostatním lidem násilím. Doufám, že pachatel bude brzy dopaden a potrestán,” uvedl ministr, který ve Štrasburku několik let pracoval.

V Česku platí od března 2016 první ze čtyř stupňů ohrožení terorismem, tedy bdělost. V zemi je popsáno přibližně 600 takzvaných měkkých cílů, tedy míst s vysokou koncentrací lidí, která nejsou trvale chráněna a mohla by se stát terčem například teroristického útoku.

Současná opatření jsou podle policejního prezidenta adekvátní. “V současné chvíli nemáme žádné informace, které by směřovaly k přímému ohrožení našeho státu,” uvedl Švejdar. Dodal, že pokud se něco změní, je policie připravena okamžitě reagovat.

I on připomněl, že od 1. prosince se opatření zvýšila v souvislosti s adventem, Vánocemi a oslavami příchodu nového roku. Potrvají do 9. ledna. Více ozbrojených policejních hlídek se pohybuje na frekventovaných místech, jako jsou vánoční trhy, veřejné koncerty, nádraží, letiště nebo pražské metro. Podobná opatření zavedla policie i v předchozích dvou letech.

Střelba u vánočních trhů v alsaské metropoli začala v úterý krátce před osmou hodinou večer. Z útoku, při kterém byli zastřeleni tři lidé a dalších 13 bylo zraněno, je podezřelý 29letý Chekatt Cherif. Podle médií figuruje na seznamu osob podezřelých z radikalizace. Stovky pracovníků francouzských bezpečnostních složek po něm nadále pátrají. Podle médií ujel z místa činu ve voze taxi a není vyloučeno to, že už je mimo Francii. Podle ministerstva vnitra není jisté, že měl útok teroristický motiv. V bezprostřední blízkosti střelby se nacházel i český občan, zraněn nebyl.

 

Zprávy - další články