Podle dat z Mars Express by na Marsu mohl existovat život

Před rokem, 25. července 2018, italští vědci oznámili, že se asi 1,5 kilometru pod povrchem Marsu nachází velké solné jezero, kde by mohl existovat život. Skupina odborníků, kteří své zjištění opírají o analýzu dat sondy Mars Express získaných během tří let, to uvedla v článku zveřejněném v časopisu Science. Výzkumný satelit od roku 2003 obíhá Mars v rámci projektu Evropské kosmické agentury.

Zjištění vyvolalo mezi experty nadšení. “Pokud jsou výzkumné závěry správné, je to poprvé, kdy jsme nalezli důkaz o přítomnosti velkého vodního rezervoáru na Marsu,” komentoval objev Cassie Stuurman, geofyzik Texaské univerzity. Scott Hubbard, který v roce 2000 řídil první výzkumný program NASA na Marsu, označil zjištění za “úžasně vzrušující”.

Studie přesně neuvádí hloubku vodní vrstvy. Italští vědci tak nemohou určit, zda jde o podzemní nádrž nebo jen o vrstvu kalu. Rezervoár široký asi 20 kilometrů leží pod půldruhakilometrovou vrstvou ledu poblíž jižního pólu. Podle šéfa vědeckého týmu Roberta Oroseie z boloňského Národního astrofyzikálního ústavu “není jiné vysvětlení”, než že jde o vodu.

Mars je velmi chladná planeta, ale voda se tam možná udržuje v tekutém stavu díky rozpuštěné soli. Podle vědců takové prostředí není příliš příznivé životu v té podobě, jaká je známá na Zemi. Existují ale mikrobi, které jsou schopné se na slané prostředí adaptovat. “Myslím, že je to první kandidát na místo, kde je život schopen vydržet,” komentoval nález jezera Orosei.

Planetární sonda Mars Express už v lednu 2004 potvrdila přítomnost vody přímo na povrchu Marsu. Na jižním pólu identifikovala výpary molekul vody z ledu, a získala tak vůbec první přímé doklady o jeho existenci na rudé planetě.

Letos v dubnu vědci z římského Národního astrofyzikálního ústavu potvrdili, že se na povrchu Marsu vyskytuje metan, tedy plyn, který je považován za možnou známku existence živých organismů. Výskyt metanu opět doložili daty z evropské družice Mars Express. Už předtím tento plyn detekovaly přístroje z amerického vozítka Curiosity.

Zdroj: ČTK