Pokrytectví? Protiimigrační politik má vztah s Íránkou

16. srpna 2018·Zprávy·Karolína Stránská

Zdroj: ČTK

Norský ministr pro rybolov Per Sandberg v pondělí rezignoval kvůli porušení protokolu při své soukromé cestě do Íránu. Oznámila to agentura Reuters. Jeho nástupcem bude podle úřadu premiérky Harald Tom Nesvik, který je stejně jako Sandberg politik ze Strany pokroku.

Sandbergova cesta do Íránu, kdy ministr nedal svým kolegům o sobě vědět a vzal si s sebou služební mobil, vyvolává v Norsku debatu již delší dobu. Premiérka Erna Solbergová to hodnotí jako porušení vládních pravidel o cestách do zahraničí.

Nechala však bez komentáře zprávy norských médií, podle nichž předsedkyně vlády věděla od května o Sandbergově vztahu se ženou íránského původu Baharehou Letnesovou. “Nebudu se vyjadřovat o jednotlivcích na základě spekulací a článků v médiích,” citoval premiérku server Norway Today.

O osmapadesátiletém Sandbergovi se hovoří v souvislosti s jeho červencovou cestou do Íránu, kam se vydal s přítelkyní a nedodržel přitom bezpečnostní pravidla. Letnesové je 28 let, narodila se v Íránu a povolení k pobytu v Norsku získala před deseti lety. Sandberg neinformoval o cestě s předstihem ani svůj úřad, ani úřad premiérky. Měl s sebou pracovní telefon s citlivými informacemi.

Paradoxní na celé situaci je to, že Sandberg v minulosti kritizoval muslimy a imigraci. „Míšení ras, kultur a náboženství je v Norsku nepřípustné, pokud se má v zemi zachovat mír,“  tvrdil.

Zprávy - další články