Policie: Mezi více než 200 oběťmi útoků na Srí Lance je 35 cizinců

Mezi téměř 160 oběťmi nedělních útoků na Srí Lance je 35 cizinců. Oznámila to agentura AFP s odkazem na srílanskou policii. Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže jsou čeští turisté, kteří jsou nyní na Srí Lance s cestovními kancelářemi, v bezpečí.

Policejní zdroj agentury AFP uvedl, že obětí stále přibývá, nyní je je jich více než 180 a mezi nimi 35 cizinců, jejichž národnost není zatím známa.

“Mnoho lidí bylo zraněno a někteří z nich jsou v kritickém stavu,” sdělil tento zdroj. Jedna z nemocnic v Kolombu přijala 254 zraněných, mimo hlavní město bylo hospitalizováno 60 lidí. Úřady vyzvaly lékaře a ošetřovatele, kteří dnes měli volno, aby přišli do práce.

Při šesti téměř souběžných útocích byly napadeny tři křesťanské kostely a tři luxusní hotely. Nejméně dvě akce byly podle policie sebevražedné atentáty. K odpovědnosti se zatím nikdo nepřihlásil.

Papež odhadl, že na ostrově může být teď, na konci turistické sezony, až 400 Čechů. V dobrovolné cestovní databázi DROZD se jich zaregistrovalo 92.

Mimořádný rozsah útoků vyvolal vzpomínky na několik desetiletí trvající válku, kdy separatističtí Tamilové a další povstalci útočili na centrální banku, nákupní středisko, buddhistický chrám i hotely navštěvované turisty. Válka, která skončila roku 2009 po 26 letech, si vyžádala na 100.000 obětí.

Zdroj: ČTK