Polský soud potvrdil milionové odškodnění znásilněné duchovním

3. října 2018·Zprávy·Barbora Pisingerová

Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock

Odvolací soud v polské Poznani v úterý potvrdil rozsudek, jímž soud první instance nařídil řádu Společnost Krista zaplatit odškodné milion zlotých (šest milionů Kč) a měsíčně vyplácet doživotní důchod 800 zlotých oběti, kterou jako třináctiletou dívku unesl a znásilňoval duchovní tohoto řádu katolické církve. Informoval o tom list Gazeta Wyborcza.

Kněz vyučující náboženství, který byl identifikován jen jako 42letý Roman B., před jedenácti lety tehdy nezletilou dívku odvezl od rodičů a po několik měsíců ji znásilňoval. Provinilec byl zatčen v roce 2008 a následně odsouzen za sexuální zneužívání nezletilé osoby ke čtyřem letům vězení. Loni ho Společnost Krista ze svých řad vyloučila.

Uvedený církevní řád podle deníku Gazeta Wyborcza nabídl oběti – nyní již 24leté ženě, jejíž advokát uvedl pouze jméno Katarzyna – finanční pomoc. Jejím přijetím by se ale zřekla dalších nároků. Místo toho se poškozená rozhodla domoci se odškodnění u soudu.

Podle agentury AP právníci Společnosti Krista naznačili, že zvažují dovolání proti verdiktu u nejvyššího soudu. O mimořádném opravném prostředku ale přemýšlí také obhajoba, která by se chtěla domoci i vyššího odškodnění.

Před šesti lety arcibiskup Józef Michalik, který tehdy stál v čele polských katolických biskupů, prohlásil, že církev nehodlá žádná odškodnění vyplácet. Kompenzace podle něj mají oběti požadovat od viníků.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články