Pošleme vám 15 tisíc uprchlíků měsíčně, pak se budete divit, vyhrožují Turci EU

17. března 2017··Redakce

Syrští uprchlíci na ostrově Lesbos v Řecku, Shutterstock

Turecký ministr vnitra Süleyman Soylu v pátek podle agentury Anadolu pohrozil Evropské unii, že jí bude posílat 15.000 migrantů měsíčně. Učinil tak v souvislosti s konflikty spojenými se zmařenými agitacemi tureckých vládních činitelů na území Německa a Nizozemska s cílem získat v tamních diasporách podporu pro změny turecké ústavy posilující pravomoci prezidenta.

“Jestli chcete, můžeme každý měsíc vypravit na cestu 15.000 migrantů, které jsme vám zatím neposílali, pak se budete divit,” citovala v noci na dnešek turecká agentura ministra. “Musíte si uvědomit, že nemůžete v tomto regionu hrát bez ohledu na Turecko,” dodal.

Soylu kritizoval zákazy mítinků zejména v Německu a Nizozemsku, při nichž chtěli turečtí ministři apelovat na Turky žijící v těchto zemích, aby v dubnovém referendu podpořili změny ústavy, které rozšíří pravomoci prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Západ však hledí na možnost dalšího posilování moci autokratického šéfa tureckého státu s nelibostí.

“Změní se snad ústava v Německu nebo v Nizozemsku? O co vám jde? Proč se vměšujete? Přijali jste snad Turecko do Evropské unie? Podpořili jste Turecko v boji proti terorismu?” zlobil se v této souvislosti ministr vnitra.

Zdroj: ČTK

- další články