Potápěči našli černou skříňku z indonéského letadla

1. listopadu 2018·Zprávy·Lukáš Vaněk

Potápěči našli černou skříňku z letadla společnosti Lion Air, které se v pondělí zřítilo do Jávského moře se 189 lidmi na palubě. Oznámil to ve čtvrtek šéf indonéského pátracího úřadu Muhammad Syaugi. Ministr dopravy Budi Karya Sumadi podle agentury AP upřesnil, že potápěči našli zapisovač letových údajů a nadále se pokračuje v pátrání po hlasovém záznamníku hovorů z kokpitu.

Máme část černé skříňky, ale ještě něco chybí,” citovala Syaugiho agentura DPA. Nalezení záznamového zařízení je podle AP zásadní událostí ve vyšetřování příčin pádu teprve dva měsíce starého letounu. Jeho vrak leží ve zhruba třicetimetrové hloubce. Podle zástupce námořnictva Monanga Sitompula byl na dně spatřen také trup letounu.

Takzvaná černá skříňka byla objevena na dně moře zhruba 15 kilometrů od pobřeží. Potápěči ji vyzdvihli na hladinu a naložili do speciálního kontejneru, v němž bylo zařízení – ve skutečnosti jasně oranžové barvy – přepraveno na palubu pátrací lodě, ukázaly televizní záběry.

Boeing 737 nízkonákladové společnosti Lion Air se v pondělí zřítil do moře se všemi 181 pasažéry a osmi členy posádky na palubě. Všichni přišli o život. Stroj začal několik minut po startu z indonéské metropole Jakarty dramaticky klesat, až se zřítil. Vyšetřovatelé předpokládají, že příčinou nehody byly technické problémy.

Poslední letecké neštěstí je nejhorší v Indonésii za posledních více než 20 let. Tragédie opět vyvolala pochybnosti ohledně bezpečnosti indonéských aerolinek, které byly nedávno vyškrtnuty z černých listin Evropské unie a USA.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články