Islámský fanatik Dominik už zná verdikt soudu. Dostal 6,5 roku za mřížemi

15. listopadu 2019·Zprávy·Barbora Pisingerová

Zdroj: Facebook

Dominika K., který čelí obžalobě z přípravy teroristického útoku, v pátek pražský městský soud potrestal za obecné ohrožení 6,5 lety vězení. Na neurčito ho také vyhostil z Česka. Muž původem ze Slovenska ve svém pražském bytě skladoval chemikálie na výrobu výbušniny. Mladík je obžalovaný i z propagace terorismu, v této části obžaloby ho soud uznal vinným. Rozsudek není pravomocný.

Policie u Dominik K. před dvěma lety nalezla chemikálie na výrobu výbušniny a návodná videa, na sociální síti pak mladík sdílel fotografie a příspěvky, které podle obžaloby propagovaly terorismus. Dominik K. vinu odmítá, výbušniny, které u něj policisté našli, chtěl údajně odpálit na Silvestra.

Dominikovi K. hrozilo až patnáctileté vězení, státní zástupce Martin Bílý pro něj navrhoval devítiletý trest. Podle Bílého chystal muž útok v Praze, to se ale podle soudkyně Silvie Slepičkové neprokázalo. Popsala, že Dominik K. už v minulých letech na Silvestra připravoval ohňostroje s výraznými zvukovými detonacemi, nepodařilo se tedy vyvrátit, že chtěl výbušniny použít opravdu na oslavy. Upozornila také, že Dominik K. koupil veškeré chemikálie legálně.

Policie u Dominika K. zajistila i návody na výrobu výbušnin, podle Slepičkové ale nelze vyloučit, že se chtěl zdokonalit ve výrobě amatérské pyrotechniky.

Mladík je vedle přípravy teroristického útoku obžalovaný také z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka, konkrétně takzvaného Islámského státu a Kavkazského emirátu. Na facebookovém profilu umístil symboly obou organizací, na fotografiích také nosil oblečení džihádistů.

Dominik K. s obžalobou nesouhlasí, tvrdí, že je mírumilovný a případ poškodil jeho jméno. U soudu uvedl, že výbušniny, které u něj policisté našli, chtěl odpálit při oslavě nového roku, časovače měl pak podle svých slov z doby, kdy před třemi lety plánoval teroristický útok ve slovenském Prešově. Muž tvrdil, že od plánu provést čin následně odstoupil. Své radikální názory získané z videí Islámského státu totiž přehodnotil, protože se blíže seznámil s islámskou vírou.

Zprávy - další články