Před 25 lety zemřel zpěvák country music Michal Tučný

Před 25 lety, 10. března 1995, zemřel ve věku 48 let populární zpěvák country music Michal Tučný. "Country je vše, co mám rád," tvrdil muž, který byl nekorunovaným králem této hudební odnože v Česku. Během své kariéry prošel skupinami Rangers, Rivals, Greenhorns, Fešáci a Tučňáci a na trůn české country jej pasovaly hity jako Poslední kovboj, Pověste ho vejš, Báječná ženská, Všichni jsou už v Mexiku nebo Snídaně v trávě.

Tučný se narodil 11. ledna 1947 v Praze a odmalička se věnoval hudbě. Chodil do lidové školy umění, zpíval ve sboru, hrál na klavír a na kytaru. Vyučil se prodavačem, ale prošel i mnoha jinými profesemi – dělal pošťáka, skladníka, prodával vánoční kapry. Hlavně ale začal zpívat country. Zpěvák, jehož hudební publicista Jiří Černý nazval posledním důvěryhodným kovbojem, se do country zamiloval poté, co v roce 1966 slyšel nahrávku amerického zpěváka Johnyho Hortona. “Bylo to country jako vyšitý a já byl ztracenej. V tu chvíli mi bylo jasný, že tohle je moje muzika,” vzpomínal Tučný později.

Kromě Tučňáků zpíval Tučný také s americkou zpěvačkou Rattlesnake Annie, známou v Čechách jako Anka Chřestýš, se kterou v roce 1982 natočili společné album Anka Chřestýš a Poslední kovboj. Tučný také natočil desku se švédskou skupinou Country Minstrels. Po listopadu 1989 provozoval s manželkou Martou kosmetický salon a country klub. V posledních letech svého života, které z velké části prožil na chalupě v jihočeských Hošticích, hostoval Tučný s kapelami Weekend a Platan Band a uváděl písničkové pořady v českobudějovickém rádiu.

V březnu 1995 podlehl dlouhé nemoci a byl pohřben v Hošticích.