Před 30 lety zemřel skladatel Vejvoda, autor polky Škoda lásky

12. listopadu 2018··Karolína Stránská

Před 30 lety, 13. listopadu 1988, zemřel český hudebník Jaromír Vejvoda. Do povědomí veřejnosti se zapsal především jako autor legendární polky Škoda lásky. Jednu z nejpopulárnějších světových melodií složil v roce 1927 jako Modřanskou polku a podle svých synů za ni dostal honorář 150 korun. V anketě o český hit minulého století, jejíž výsledky byly vyhlášeny v lednu 2000, převálcovala Vejvodova skladba všechny ostatní písně.

Jako mladý hrál Vejvoda (narozený 28. března 1902) ve zbraslavské kapele svého otce. Když po něm převzal taktovku, začal i komponovat. “Jeho Modřanská polka se líbila, tak ji ze sobeckých důvodů hrál nejdřív jen se svou kapelou. Až později ji dal opsat okolním kapelníkům,” vzpomínal před lety jeho syn. Následně polka dostala text z pera Václava Zemana a spolu s ním i nový název – Škoda lásky.

Z Česka se Vejvodova skladba dostala do Ameriky, kde se pod názvem Beer Barrell Polka stala šlágrem (s textem Roll Out the Barrels, česky Vyvalte sudy) a za druhé světové války dokonce byla neoficiální hymnou amerického námořnictva. Kromě Ameriky zdomácněla Vejvodova skladba i v řadě dalších zemí. Němci ji znají jako píseň Rosamunde, a třeba ve Finsku ji pojali dokonce jako píseň vánoční.

- další články