PŘEHLED sjízdnosti silnic po krajích: Sníh komplikoval dopravu v Česku, D1 stála od úterý

AKTUALIZOVÁNO - Sníh dnes komplikoval dopravu v celém Česku. Například dálnice D1 na Vysočině byla neprůjezdná kvůli nehodám desítek aut od úterního poledne až do dnešního rána. Vyprošťování zpomalilo počasí. Také v dalších krajích se zastavil kvůli sněhu či náledí provoz na silnicích. V Jihomoravském kraji řešila policie od úterý do dnešního rána kvůli počasí zhruba dvě stovky nehod.

D1 se v úterý kolem 12:30 zastavila v obou směrech na 99. kilometru u Větrného Jeníkova na Jihlavsku kvůli nehodám desítek aut. Zraněno bylo deset lidí, převážně lehce. Na Brno, kde bylo havarovaných aut méně, se začalo opět jezdit za 2,5 hodiny. Směrem na Prahu ale byla D1 uzavřena až do dnešních 08:00. Práci vyprošťovacích firem zdržovalo sněžení.

Jihočeský kraj

Silnice v Jihočeském kraji jsou dnes zatím sjízdné se zvýšenou opatrností. Na Písecku sněží, na některých silnicích okresu Jindřichův Hradec je zledovatělá vrstva sněhu místy s vyjetými kolejemi. ČTK to řekla dispečerka Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Soňa Abrahámová a vyplývá to z veřejně dostupných dat silničářů. V kraji budou dnes nejvyšší teploty od nuly do plus tří stupňů.

“Je mírný vítr, všechny silnice jsou ošetřené jak chemicky, tak inertem. U Milevska na Písecku sněží, tam se jezdí i shrnuje, všechno je sjízdné se zvýšenou opatrností, teploty okolo nuly. Sypače vyjížděly v noci od dvou hodin na všech závodech,” řekla dispečerka.

Na pětině silnic okresu Jindřichův Hradec leží zledovatělá vrstva sněhu místy s vyjetými kolejemi, na některých silnicích Táborska je rozbředlý sníh po chemickém ošetření, sněhové přeháňky jsou nyní i na dálnici D3 a na Prachaticku.

Nejnižší teploty naměřili v noci meteorologové na Šumavě. Na vrcholu Plechý minus pět stupně, na Bučině minus 4,4 stupně. “Je možné, že to ještě půjde dolů, jak bude svítat, ale nevypadá to na žádné extra hodnoty proti jiným dnům, je hodně oblačnosti,” řekla dnes ČTK Eva Plášilová z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Jihomoravský kraj

Rozbředlý sníh pokrývá ráno silnice v Jihomoravském kraji. Přes noc nasněžilo. Řidiči by měli dbát zvýšené opatrnosti. Vyplývá to z údajů Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje. Silničáři v Brně použili na ranní posyp 120 tun posypové soli, uvedl provozní ředitel Brněnských komunikací Leoš Chasák. Pro vozidla nad 12 tun je uzavřená silnice z Podomí do Vyškova.

Sněžení a hodně nehod způsobilo už v úterý na jižní Moravě kalamitní stav. Problémy byly v osobní i linkové dopravě. Krajský koordinátor Kordis JMK dnes k 6:00 uvedl, že komunikace pro provoz linek na jižní Moravě jsou sjízdné s opatrností a že neeviduje žádné významnější zpoždění.

Teploty se v kraji pohybují od minus čtyř do čtyř stupňů Celsia. Silnice prvních i druhých a třetích tříd jsou na většině území pokryté rozbředlým sněhem. Vozovky jsou po chemickém ošetření. Převážně vane slabý vítr. Na Blanensku je snížená dohlednost kvůli srážkám. Na méně využívaných trasách udržovaných inertním posypem je po celém území kraje ujetá vrstva sněhu.

Karlovarský kraj

Silnice v Karlovarském kraji jsou dnes po nočním sněžení sjízdné se zvýšenou opatrností. Na některých místech kraje stále sněží a hrozí námraza. Vyplývá to z dat serveru Dopravniinfo.cz. Meteorologové varují před tvorbou sněhových jazyků na horských silnicích.

S horší sjízdností by měli řidiči počítat i na dálnici D6 a silnicích první třídy. Na silnici 21 z Chebu na Plzeň u Velké Hleďsebe komplikuje situaci dopravní nehoda čtyř nákladních aut. Jeden člověk byl zraněn, silnice je neprůjezdná. Řidiči mohou využít objízdné trasy, uvedl policejní mluvčí Daniel Dvořák. Další nehody zatím v kraji hlášeny nejsou.

Sníh a námraza může řidičům dělat problémy mimo jiné na silnici 13 z Karlových Varů na Chomutov v okolí Damic. V kraji je navíc silný vítr. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu by sněžení dopoledne mělo na většině území kraje přicházet formou přeháněk, srážky mají slábnout až k večeru.

Královéhradecký kraj

Na silnicích v Královéhradeckém kraji leží zbytky rozbředlého sněhu. Řidiči by při jízdě měli být velmi opatrní. Teploty se v kraji ráno pohybovaly od nuly do minus tří stupňů Celsia, v Krkonoších bylo i kolem minus sedmi stupňů. Na horách by také mohl vát vítr o rychlosti až 70 kilometrů v hodině a mohl by tvořit sněhové jazyky. ČTK to zjistila od silničářů a meteorologů.

Dnes bude v kraji asi oblačno až zataženo. Odpoledne se čekají na většině území sněhové přeháňky. Na horách by přeháňky mohly být četnější a v nižších polohách přechodně i smíšené. Teploty se v kraji budou pohybovat pravděpodobně kolem nuly.

Moravskoslezský kraj

Řidiči musejí zejména na silnicích nižších tříd dávat v Moravskoslezském kraji větší pozor. Na silnicích by mohl ležet ujetý sníh krytý posypem. Místy je navíc horší viditelnost, protože sněží. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Pro kamiony zůstává uzavřena silnice I/56 mezi Ostravicí a Bílou na Frýdecko-Místecku. Silnice, jež je jedním z hlavních tahů na Slovensko, vede kolem přehrady Šance, která zásobuje kraj pitnou vodou. Silničáři tam proto nesmějí používat chemické látky, jen inertní posyp. To dělá v kopcích kamionům potíže už při slabé vrstvě sněhu a silnici tam často zablokují.

Podle předpovědi meteorologů se dnes postupně na většině území dá očekávat občasné sněžení nebo sněhové přeháňky. Na horách bude sněžit víc, v nižších polohách mohou být přechodně i srážky smíšené.

Olomoucký kraj

Se zvýšenou opatrností jsou sjízdné silnice v Olomouckém kraji. Po úterním hustém sněžení zůstává na hlavních tazích na mnoha místech stále rozbředlý sníh, se sněhem na vozovkách musejí řidiči počítat také na vedlejších silnicích. Všechny vozovky jsou však sjízdné, techniku mají správci cest stále v terénu, řekli ČTK. Situace v regionu se již uklidnila, v noci na dnešek nesněžilo.

Zvýšená opatrnost platí na cestách nejen na severu regionu, ale i v níže položených částech kraje. “Sněžit přestalo v úterý kolem 21:00, od té doby jsme silnice dočišťovali. Vrací se nám nyní auta z výjezdu, jezdila celou noc. Hlavní tahy jsou nyní mokré se zbytky rozbředajícího sněhu, na inertních vozovkách je ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Silnice jsou sjízdné, ale se zvýšenou opatrností,” řekl ČTK dispečer olomoucké správy silnic.

Sněžit přestalo i na severu regionu. “Na silnicích udržovaných chemicky leží slabá vrstva sněhové kaše, na inertních cestách je ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Vše jsme přesypali, vyplužili, v noci se to již uklidnilo. Během dne ale ještě očekáváme sněhové přeháňky,” řekl ČTK dispečer šumperské správy silnic.

Na Jesenicku jsou hlavní tahy podle údajů Ředitelství silnic a dálnic holé a mokré, na vedlejších cestách musejí řidiči počítat se zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření. Na cestách udržovaných inertním materiálem leží pod posypem slabá vrstva zledovatělého sněhu. Tam je nutná zvýšená opatrnost, varuje ŘSD. Se zbytky rozbředlého sněhu musejí řidiči počítat také na Prostějovsku a Přerovsku.

Pardubický kraj

Ve výše položených oblastech Pardubického kraje zůstává na silnicích ležet sníh. Někde je po solení rozbředlý, jinde uježděný. Místy se rovněž tvoří ledovka, varují řidiče silničáři, všechny cesty jsou ale sjízdné.

Se sněhem musejí motoristé počítat v okolí Lanškrouna, Žamberka, Hlinska, Holic, Moravské Třebové nebo Ústí nad Orlicí. Uježděná vrstva sněhu pokrývá vozovky menších silnic na Poličsku a v Železných horách. Na trase ze Slatiňan přes Nasavrky do Trhové Kamenice a na Hlinecku se vyskytuje místy ledovka, což komplikuje jízdu zvláště kamionům.

Dnes ráno bylo v Pardubickém kraji většinou zataženo, foukal slabý vítr. Teploty se pohybovaly mezi minus čtyřmi a plus dvěma stupni.

Plzeňský kraj

V příhraničních okresech Plzeňského kraje celou noc sněžilo, napadlo zhruba deset centimetrů nového sněhu. Problémy mohou mít kamiony v kopcích. Pro osobní vozy jsou ale všechny silnice sjízdné. Policie také zatím dnes nehlásila žádné vážné nehody, pouze občas vyjela auta v příkopech. Řidiči si opět musí zvyknou na sníh, řekl ČTK dispečer krajské správy a údržby silnic Jiří Slapnička.

“Ve vyšších polohách nad 600 metrů nad mořem, spíše na silnicích druhé a třetí třídy, je to pro kamiony na hraně,” uvedl. Zejména na vozovkách, které se kvůli ochraně přírody nemohou udržovat chemicky a sype se tam kamennou drtí. Na solených silnicích je rozbředlý sníh. Vítr už jako v úterý tolik nefouká, ale mohou se tvořit sněhové jazyky. Denní teploty se budou v regionu pohybovat kolem nuly.

“Silnice první třídy a dálnice jsou všude sjízdné bez problémů,” řekl Slapnička. Úterní sníh většinou roztál.

Středočeský kraj

Středočeské silnice jsou s opatrností sjízdné, místy jsou na nich zbytky sněhu. Zledovatělá vrstva sněhu může být od noci na některých silnicích nižších tříd, například na Rakovnicku, Kladensku nebo v okrese Praha-západ, vyplývá z údajů Ředitelství silnic a dálnic.

Hlavní tahy jsou většinou mokré po chemickém ošetření, řidiči by měli být opatrní na Benešovsku a Příbramsku, kde jsou místy na vozovce zbytky rozbředlého sněhu. Chemicky jsou ošetřené i silnice nižších tříd.

Na většině území kraje je dnes ráno oblačno nebo zataženo, teploty se pohybují od minus pěti do plus dvou stupňů Celsia. Na řadě míst fouká slabý vítr.

Ústecký kraj

Silnice v Ústeckém kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Pozor si řidiči musejí podle silničářů dát místy na náledí a ledovku. Na horských cestách leží zbytky ujetého sněhu, ledovka je na Děčínsku.

V Dolní Poustevně řeší policie nehodu kamionu, jeden uvíznutý zůstal ve Starých Křečanech. Namrzlé mohou být úseky na mostech a u vody. Dálnice D8 je podle policie mokrá a sjízdná se zvýšenou opatrností. K opatrnosti nabádají silničáři hlavně ve stoupáních, kde mívají problémy nákladní vozy.

Meteorologové upozorňují na to, že dnes může na severu Čech znovu sněžit, teploty vystoupí nejvýše ke třem stupňům Celsia. Později může vát čerstvý vítr o rychlosti až devět metrů za sekundu.

Kraj Vysočina

Silnice na Vysočině jsou kvůli sněhu zatím sjízdné s velkou opatrností. V části kraje je doprava hustší kvůli tomu, že pořád stojí dálnice D1 na 99. kilometru u Větrného Jeníkova na Jihlavsku směrem na Prahu. Ráno také kamiony blokovaly silnici II/602 u Olešné na Pelhřimovsku a spojnici mezi Jihlavou, Větrným Jeníkovem a Petrovicemi směrem na Štoky na Havlíčkobrodsku. ČTK to řekl Vít Kryštof z dispečinku krajské správy a údržby.

Teploty se na Vysočině ráno pohybovaly mezi minus jedním stupněm a nulou, místy sněžilo. Na silnicích byl rozbředlý nebo ujetý sníh. “Nákladní auta mohou mít na čerstvém sněhu problémy,” upozornil Kryštof. Silničáři mají venku všech 119 sypačů. V noci na dnešek čistilo vozovky i kolem 30 traktorů s radlicemi, nejvíc jich jezdilo na Žďársku.

Se sněhovými přeháňkami musejí řidiči na většině území Vysočiny počítat i přes den, ve vyšších polohách kraje se podle meteorologů také mohou tvořit sněhové jazyky. Odpolední teploty se v kraji budou držet nejvýše mezi minus jedním a plus dvěma stupni Celsia. Vát bude čerstvý vítr, v nárazech může mít místy rychlost i přes 50 kilometrů v hodině.

Zlínský kraj

Vozovky ve Zlínském kraji jsou po nočním sněžení sjízdné se zvýšenou opatrností. Především na silnicích nižších tříd leží místy rozbředlá, případně zledovatělá vrstva sněhu. Cesty udržované inertním posypem pokrývá uježděný sníh. V regionu do 9:00 platí výstraha meteorologů před tvorbou náledí. Řidiče by mohlo potrápit především na Vsetínsku, vyplývá z dnešních informací Ředitelství silnic a dálnic ČR.

V regionu je převážně zataženo se sněhovými přeháňkami, místy fouká slabý vítr. Teplota se ráno pohybovala od minus čtyř do plus jednoho stupně Celsia. Odpolední maxima by podle předpovědi měla dosáhnout dvou stupňů nad nulou. Na většině území kraje se přes den budou vyskytovat sněhové přeháňky, v nižších polohách přechodně i smíšené. Vát bude slabý, přes den mírný jihozápadní až západní vítr, který může na horách dosáhnout v nárazech rychlosti přes 50 kilometrů v hodině. Ve vyšších polohách se místy mohou tvořit sněhové jazyky.

Zdroj: ČTK