Prezident Kiska čelí kritice: Byl podle médií na výročí vpádu vojsk na dovolené

Na úterní výročí okupace Československa sovětskou armádou pronesl slovenský prezident projev, který ale byl předem natočený. Andrej Kiska byl tou dobou na dovolené v cizině, tvrdí slovenská média. Kiska projev nahrál před odjezdem do Španělska, uvedl list Nový čas. Prezidentská kancelář na otázky o dovolené neodpovídá, prezidentův mluvčí nereagoval, poznamenal list Pravda.

Prezident nepostupoval správně, řekl deníku analytik Ján Baránek. “Bylo 50. výročí, čili v žádném případě si to neměl dovolit.” Prezident si podle něj počínal ještě hůře než v únoru, kdy Slovenskem otřásla vražda novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky, ale Kiska zůstal lyžovat v Rakousku: vražda se nečekala, ale o výročí se vědělo.

Premiér Peter Pellegrini se zdržel komentáře, nevyjádřil se ani předseda parlamentu Andrej Danko. Pellegrini i Danko přišli v úterý na některé veřejné akce k výročí okupace v Bratislavě.

Vládní strana Směr prezidenta za dovolenou zkritizovala, uvedl Denník N na svém webu. Zdůraznil, že výročí okupace si ale předseda Směru, expremiér Robert Fico jako jediný z předsedů parlamentních stran ani nevšiml.

Kiska v projevu, odvysílaném i Českou televizí, zdůraznil, že povinností demokratických politiků je chránit svobodu, a k tomu je zapotřebí i spojenců v Evropské unii a v Severoatlantické alianci. Projev byl předtočen ve středoslovenském městě Sliač. Kiska tam předloni spolu s bývalým českým politikem Michaelem Kocábem, který na začátku 90. let stál v čele parlamentní komise dohlížející na odjezd sovětských vojáků z Československa, odhalil památník odsunu okupačních vojsk.

Pravda.sk uvádí, že známé není ani to, kdy údajně Kiska na dovolenou odjel a kdy přesně ve Sliači byl.