Restaurátoři zachraňují renesanční graffiti v sýpce v Brtnici

V panské sýpce v Brtnici na Jihlavsku zachraňují restaurátoři graffiti staré několik století. Kresby mohou být dílem vojáků ubytovaných v sýpce před třicetiletou válkou. Podle malíře a restaurátora Pavla Procházky je podobně dochovaná výzdoba v regionu vzácností. Nejbližší obdobná je na asi 70 kilometrů vzdáleném hradě Pernštejn. Stěny sýpky zdobí postavy, zvířata i latinské texty. Jejich restaurování je součástí postupné obnovy sýpky, kterou vlastní město.

“Objevují se zde vojenské kresby a latinské zápisy. Sedlák nebo poddaný, který by zde pracoval, by určitě latinu neznal, muselo jít o vojáky,” řekl Procházka. Podle jeho teorie mohly kresby znázorňující postavy mužů v brnění i v oblečení s výraznými límci odpovídajícími protestantskému oděvu, vzniknout v době stavovského povstání v letech 1618 až 1620.

Žoldnéři Zdeňka Brtnického

“Když se v roce 1619 moravští stavové připojili k českým, stal se Zdeněk Brtnický z Valdštejna jedním z direktorů. Jeho morální povinností bylo najmout nějaké žoldnéře. Předpokládáme, že když tady spali, malovali si po zdech,” uvedl.

Restaurátoři už na západní stěně sýpky odkryli vápenné nátěry a obnažili původní renesanční omítku a vytmelili praskliny. Výzdoba je malovaná červenou hlinkou pojenou tukem. “Budeme se snažit maximálně zachovat autentičnost, retuše budou jen skromnější, spíš sjednocující,” řekl Procházka. K zafixování výzdoby chce použít tradiční postupy, včetně nátěru vejci, který barvy zvýrazní.

Historické město roku

Kromě restaurování asi 160 metrů čtverečních omítek, které má skončit na podzim, se na sýpce mění okna a dveře. Do obnovy sýpky vloží město i peníze, které byly výhrou v soutěži o titul Historické město roku. Brtnice ho získala v dubnu. Započaté práce na sýpce budou letos stát asi 1,5 milionu korun.

Město Brtnice na Jihlavsku opravuje někdejší panskou sýpku (na snímku z 24. dubna 2016) poblíž zámku pro muzejní účely. Sýpka, která má tři patra a zabírá skoro 1000 metrů čtverečních, byla v roce 2016 prohlášena kulturní památkou.

Na obdobnou částku se podle starostky Miroslavy Švaříčkové zřejmě vyšplhá restaurování dochované sgrafitové fasády na čelní straně sýpky, na kterou by mohla přispět výhra v soutěži. Brtnice díky ní může na opravu památek použít milion korun.

Autentická památka

Brtnice opravuje sýpku už několik let. Koupila ji v dražbě za asi 500.000 korun. Do roku 2010 ji využíval zemědělský podnik. Mohutná dvoupatrová budova z konce 16. století se přitom dochovala v takřka autentické podobě. Od roku 2016 je památkou. Poskytuje plochu asi 1000 čtverečních metrů. Po dokončení oprav v ní bude i expozice věnovaná historii moru a morového průvodu, který městem pravidelně chodí jako připomínka morové rány z roku 1715.

Dva roky má novou střechu a opravené trámy. Obnovené jsou i omítky a podlahy, v plánu je stavba nového schodiště, výtahu či toalet jako zázemí pro návštěvníky, kterým by měla být v budoucnu sýpka přístupná alespoň v hlavní turistické sezoně. Doteď do ní mohla veřejnost jen nepravidelně při kulturních akcích a oslavách. Expozici v ní mají i Brtnické kovadliny, setkání uměleckých kovářů, které se ve městě pravidelně koná. Letos bude od 14. do 16. června.

Zdroj: ČTK