Řidičům začíná povinnost mít na ledu či sněhu zimní pneumatiky

1. listopadu 2020·Zprávy·Lenka Skrzeczkova·ČTK

Ilustrační foto (Foto: Shutterstock.com)

Dneškem začíná pro motoristy znovu platit povinnost mít na autech zimní pneumatiky, jestliže je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza nebo když se dá takový povrch předpokládat. Povinnost platí do 31. března. Bez ohledu na stav vozovky je zimní obutí u auta povinné, když je na silnici značka Zimní výbava.

Zimní pneumatiky se symbolem horského masivu se sněhovou vločkou na boku pneumatiky mají výšku vzorku minimálně čtyři milimetry. Za jízdu bez zimních pneu hrozí pokuta až 2500 Kč. Lepší vlastnosti než letní má zimní obutí při teplotách pod sedm stupňů Celsia. Například podle testů výrobce Continental mají zimní pneumatiky při rychlosti 100 kilometrů za hodinu o šest metrů delší brzdnou dráhu na suchu než letní. Standardní šířka přechodu pro chodce jsou přitom čtyři metry.

Povinnost zimních pneumatik v zahraničí

Každá země na zimní obutí nahlíží jinak. Někde je zimní obutí povinné, jinde jen doporučené. Také se liší různou hloubkou vzorku. Ve výsledku se pak dá říct, že čím více je země na jihu, tím má mírnější nároky.  Ale obutí rozhodně nepodceňujte. Pokuty v zahraničí jsou totiž výrazně přísnější než u nás. Například v Rakousku můžete dostat pokutu až 5 000 euro (cca 125 000 korun).

Listopad bude teplejší

Listopad bude ovšem letos v Česku podle měsíční předpovědi Českého hydrometeorologického úřadu spíše teplejší. Platí to zejména o příštím týdnu, kdy přes den bude většinou kolem 11 stupňů Celsia. S postupujícím podzimem se ale bude postupně ochlazovat, a ke konci měsíce už může v Česku sněžit nejen na horách.

Zprávy - další články