RIO 2016: Šafářová se Strýcovou senzačně vyřadily v Riu sestry Williamsovy

8. srpna 2016·Zprávy·Redakce

O tenisovou senzaci se na hrách v Riu de Janeiro postaraly Lucie Šafářová a Barbora Strýcová. Česká dvojice vyřadila v prvním kole čtyřhry trojnásobné olympijské vítězky sestry Serenu a Venus Williamsovy 6:3 a 6:4!

Američankám tak ukončily olympijskou neporazitelnost.

Do druhého kola postoupily i Lucie Hradecká s Andreou Hlaváčkovou. Stříbrný pár z olympiády v Londýně 2012 svedl urputnou bitvu s Olgou Savčukovou a Elinou Svitolinovou a ukrajinskou dvojici porazil 7:6, 1:6, 6:4.

Naopak pro Lukáše Rosola olympijský turnaj skončil, jediný český zástupce v mužské dvouhře navzdory slibnému začátku prohrál v úvodním kole s šestnáctým nasazeným Francouzem Benoitem Pairem 6:3, 3:6 a 4:6.

Už v prvním kole ale dohrál i nejúspěšnější tenista posledních let Novak Djokovič, překvapil ho Argentinec Juan Martín del Potro. Srbský tenista podlehl 6:7, 6:7 a na olympijské zlato z dvouhry opět nedosáhne. Del Potro ho porazil i před čtyřmi lety na OH v Londýně a připravil ho o bronz.

Dění v bazénu

Americký plavec Michael Phelps při prvním vystoupení v Riu rozšířil triumfem ve štafetě na 4×100 m volný způsob rekordní sbírku olympijských úspěchů na 19 zlatých medailí a celkově 23 cenných kovů. Ve spolupráci s Caelebem Dresselem, Ryanem Heldem a Nathanem Adrianem slavil Phelps vítězství s časem 3:09,92 minuty před Francouzi a Australany.

Jednatřicetiletý Phelps je nejúspěšnějším sportovcem pod pěti kruhy v historii a v Riu může přidat ještě dalších pět medailí. Ve finále kraulové štafety nastoupil na druhém úseku a posunul tým USA definitivně do čela.

Všechna tři nedělní individuální finále v plaveckých disciplínách přinesla nové světové rekordy. Švédka Sarah Sjöströmová vyhrála 100 metrů motýlek časem 55,48 sekundy, Brit Adam Peaty na stejné prsařské vzdálenosti triumfoval za 57,13 sekundy. Američanka Katie Ledecká kralovala na 400 metrů volný způsob výkonem 3:56,46 minuty.

Fotbal

Fotbalisté domácí Brazílie i podruhé jen remizovali a znovu neskórovali. S Irákem se rozešli s výsledkem 0:0 stejně jako před třemi dny s Jihoafrickou republikou a hrozí jim vyřazení už po základní skupině. Ve středu musejí Neymar a spol. proti Dánům zvítězit.

Cyklistika

Nizozemská cyklistka Annemiek van Vleutenová má po děsivě vyhlížejícím pádu v závěru silničního závodu s hromadným startem těžký otřes mozku a tři praskliny obratle. Podle informací televize NOS zůstává v nemocnici v péči lékařů na jednotce intenzivní péče, ale mimo ohrožení života.